12.05.2016

Abalone - nigdy sam


Proste zasady i ogromna możliwość ruchów, wszystko po to, by zepchnąć z planszy kulki przeciwnika.

To, co zachwyca w grze, to estetyczne wykonanie kulek białych i czarnych, (ciężkich, dzięki czemu dobrze przekłada się je w otwory), i obmyślanie strategii, żeby jak najszybciej strącić 6 kulek przeciwnika. A wcale nie jest to proste. Kulki/bile można poruszać w każdym kierunku od jednej do trzech w jednej linii. Uważny przeciwnik szybko reaguje na nasze niecne plany. Dwie bile mogą wypchnąć jedną przeciwnika, albo trzy wypychają dwie (w dwóch kolejnych ruchach).

Gra odpręża, wciąga, mocno mobilizuje do skupienia, logicznego myślenia i planowania kolejnych ruchów. Rozgrywka za każdym razem wygląda inaczej, więc nie nudzi się szybko. Można grać z dzieckiem z przyjemnością (zamiast szachów).

Pierwsza wersja gry powstała w 1989 roku i stopniowo podbiła niemal cały świat. A utworzona po to, by pewnemu chłopcu nie doskwierała więcej samotność, by mógł twórczo spędzać czas z ludźmi. Gra otrzymała nagrody: 1990 Mensa Select - laureat, 1989 Spiel des Jahres - rekomendacja, 1989 Golden Ace (Gra Roku we Francji) - laureat, 1988 Concours International de Créateurs de Jeux de Société - laureat.

twórcy gry: Michel Lalet i Laurent Levi
liczba graczy: 2, wiek 6+
czas rozgrywki: od 10-30 minut
wydawca: Rebel, Gdańsk 2012
Zawartość pudełka: sześciokątna plansza, 14 białych kul, 14 czarnych kul

Gramy?
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...