21.04.2016

Tintin w Ameryce i Cygara faraona, nowa odsłona komiksów


Nowe przygody Tintina i jego pupila Milusia tym razem prowadzą nas do Ameryki i Egiptu. Wciągająca akcja, zwariowana kreska, barwne i zabawne sytuacje, plastyczne ujęcia, bogata kolorystyka, szybkie tempo zdarzeń, prowadzą przez nieprawdopodobny ciąg przygód słynnego dziennikarza-detektywa.

"Tintin w Ameryce" podąża tropem poznanej wcześniej organizacji, która bezskutecznie i wielokrotnie próbowała go uśmiercić, a on skutecznie pokrzyżował jej plany. Dociera do Ameryki (cudowne ilustracje oddające klimat kraju). Teraz niby realizuje nowy cykl reportaży. Gangsterzy zrobią wszystko, by utrudnić Tintinowi pobyt w Chicago. Dlatego od początku ma niesłychanie dziwne spotkania, dużo przy tym szczęścia i sprytu. Ucieka, atakuje, zostaje schwytany, przeciska się pod ziemią, nawiązuje dziwne kontakty. W końcu jeździ konno, przebywa z Indianami, różnymi typami podstępnych osób, by osiągnąć cel- unieszkodliwić amerykańską mafię. Czy mu się uda? Przekonajcie się sami. Pojawia się tu, zauważany przez wielu czytelników, przemycony przez autora, motyw wykorzystywania Indian przez Amerykanów (pod groźbą śmierci każą oddawać roponośne tereny za bardzo zaniżone kwoty: od 100 tysięcy dla Tintina, do 25 dolarów dla Indian). "Na fajkę pokoju!":) Dużo tu nieoczekiwanych zwrotów akcji i zabawnych ujęć. Tintin jest naprawdę dzielnym i odważnym bohaterem, i powodzi mu się w tym wszystkim tym niesłychanie. 

W "Cygarach faraona" Tintin spotyka na statku szalonego profesora Cyklonika, egiptologa, który poszukuje grobu faraona Kisha-Kosha. Razem odnajdują tajemnicze znaki i cygara, które powodują lawinę nieszczęśliwych wydarzeń. Tu zaczyna się ciąg niezaplanowanych spotkań, pościgów, ucieczek, perypetii głównego bohatera. Kolejno zmieniają się tylko miejsca (znów świetnie zilustrowane) i osoby drugoplanowe, które czyhają na życie Tintina (np. lizboński handlarz Oliveir de Figuere, czy miliarder Rastapopulus). Życie głównego bohatera nie raz jest na granicy. W końcu, dając czytelnikowi porcję przygód, uchodzi cały.

Dialogi i efekty dymków komiksowych są bezbłędne. Opowiadanie kreską dokładne i przyjemne w odbiorze, pomaga śledzić akcję, doskonale pokazuje ludzi i miejsca, ich charaktery. To tytuły znane fanom komiksów od lat 40. i 50. Nie straciły na wartości, zyskały na kolorze (czarno-białe "Cygara" były wydane w 1934 roku, pierwsze kolorowe w 1955) i świeżości w kolejnej odsłonie.


Tintin w Ameryce, tom 3
seria: Przygody Tintina
rysunki: Herge
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64
Cygara faraona, tom 4
seria: Przygody Tintina
rysunki: Herge
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...