15.04.2016

Samo dzielny wstaje sam i lepiej wie


"Najwyższa jest radość z pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy" Janusz Korczak. Przedstawiam Wam dzielnego Samo w akcji. Bohatera nowych książeczek napisanych przez panią Zosię Samosię, a zilustrowanych zamaszystą kreską przez pana Tomasza Samo-jlika. Tętnią żywą akcją, humorem, niespożytą energią trzylatka.

Samo dzielny "Wstaje sam", bo "wsystko umie lobić sam". Pokazuje swój wdzięk od rana do wieczora. Rodzice musieli tego ranka mocno trzymać swoje nerwy na wodzy, kiedy zobaczyli mieszkanie. Być może widok śpiącego znów dziecka po porannych wybrykach przytłumił emocje. Samo jest tak samodzielny, że czasem jest to trudne. Bo taki poranek, kiedy upada, wspina się na szafki po opatrunki, okleja się plastrami, wyciera siki piżamami ("mężczyzna ma sprzątać po sobie, kiedy napryska":), rozlewa sok, pierze piżamę, myje włoski i brzuszek..., nie należy pewnie do rzadkości. Samo rozwija się błyskawicznie poprzez takie doświadczenia. Intensywnie spędza czas. A towarzyszy mu kot.
Innego dnia Samo dzielny też wstaje sam, ale jako słoń:) Je trąbą, zamiast drogi do przedszkola próbuje wynegocjować wycieczkę do zoo. Chlapie wodą jak słoń, śpiewa "Cztery słonie", lepi słonie z plasteliny. W niezwykle zabawy sposób swoją wyobraźnią i pomysłami zaraża innych, kolega mu przytakuje, pani dostosowuje tematykę piosenki do niego, rodzice bawią się z nim w wymyślony przez niego sposób, wspierają jego pomysłowość i samodzielność. On przecież wie lepiej, a argumenty ma nie do zbicia. To przecież chłopiec z inicjatywą, wyraźnie i dobitnie mówi i pokazuje i wie czego chce, wytrwale realizuje swoje zamierzenia. Jest "jak sportowiec: szybki i zdeterminowany", konsekwentnie dąży do zamierzonego celu. Samo dzielny jest mądrze wspierany w rozwoju przez rodziców i wychowawczynię panię Różę.

To opowiadania o chłopcu z wyrazistym charakterem. Trzylatek potrafi już wiele i pokazuje to całemu światu. Ilustracje do opowiadań wykonał pan Tomasz Samojlik. Zabawne, barwne i z rozmachem. Na końcu każdego tytułu zamieszczone są informacje dla rodziców nt. rozwoju trzylatka, wskazówki, jak wspierać dziecko, by nauka samodzielności i poznawanie świata były prawdziwą przygodą, nie ograniczały rozwoju, a mobilizowały do eksplorowania otoczenia.

Samo dzielny wstaje sam
Zofia (-sia Samosia) Stanecka
ilustracje: Tomasz Samojlik
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 32
Samo dzielny lepiej wie
Zofia (-sia Samosia) Stanecka
ilustracje: Tomasz Samojlik
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...