16.04.2016

Czytam sobie "O Wielkim Karolu i małym Lolku"


Ciekawa byłam, jak poradzi sobie Anna Czerwińska-Rydel z opowiadaniem o "Wielkim Karolu i małym Lolku", czyli Karolu Wojtyle. Jest to jedna z moich ulubionych autorek od biografii dla młodych czytelników. Teraz napisała o polskim papieżu w formie przystępnej dla początkujących w czytaniu.

Sprawa jest o tyle trudna, że książeczka jest przeznaczona na pierwszy poziom czytania serii "Czytam sobie". Muszą być więc pojedyncze zdania, podstawowe głoski, niewiele wyrazów. Idea jest następująca: Wielki Karol jest zestawiony kontrastowo z małym Lolkiem. W krótkich zdaniach pokazane są najważniejsze momenty z życia Wielkiego człowieka i małego zwykłego chłopaka.  

Ilustratorka Ewa Poklewska-Koziełło dopasowała do treści drobne ale znaczące: decydujące miejsca (Wadowice, Kraków, Rzym) i budowle, milowe sceny z życia (wadowicki kościół, ukochane góry, lata studenckie, plac świętego Piotra, zamach, przebaczenie Alemu Agcy), aby dziecko miało ogląd na kluczowe momenty jego życia. W ilustracjach ukrytych jest sporo szczegółów do odkrywania i dopowiadania treści.

Wielki Karol i mały Lolek. O Janie Pawle II
Anna Czerwińska-Rydel 
ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
wydawnictwo Edukacyjny Egmont, Warszawa 2016
poziom pierwszy serii Czytam sobie
liczba stron: 32


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...