12.04.2016

Przygody świnki Malinki i słonia Leona, czyli jak komiksy mogą wywoływać salwy świechu maluszka


Tego jeszcze nie było. Jestem pełna podziwu dla autora książek Mo Willensa, bo pomysły na interakcje z czytelnikiem ma zbzikowane. Duet bohaterów, których stworzył, potrafi rozbawić mocno. Ten komizm zaskakuje, a dziecko z niedowierzaniem przewraca kolejne strony.

Otóż świnka Malinka i słoń Leon najpierw odkrywają, że mieszkają w książce, a czytelnik podgląda ich życie. Zostaje wciągnięty w tę niecodzienną i dość niewiarygodną intrygę, i znakomicie się przy tym bawi. Nie wiem, jak to możliwe, ale dziecko jest w stanie wybuchać śmiechem przy "zwykłych" słowach. Dowcip sytuacji i ilustracji jest fantastyczny. W dodatku forma komiksu, duże rysunki i napisy, przejrzystość, doskonale pełnią tu swoją rolę.

Drugi tytuł "Złamałem trąbę" wprost poraża pomysłem i dowcipem. Bo czy może być coś zabawniejszego od potknięcia na prostej drodze? Życie płata figle nie tylko ludziom. Słoń Leon taki szczęśliwy i taki silny, dobrze się bawił z innymi zwierzakami i fortepianem! Zabawa była przednia. Bardzo zadowolony przybiegł opowiedzieć całą historię przyjaciółce (aż się zarumieniła z radości). Historia jest bardzo długa i niezwykle pasjonująca. Emocje rosną z każdym nowym bohaterem, towarzyszem zabawy. Cierpliwość świnki Malinki do przyjaciela, który snuje swoją długą i pokręconą opowieść jest absolutnie wspaniała.

Zabawne ilustracje (mimika twarzy, rozbrykane ciała) i historie pokazują fantastyczną przyjaźń dwóch bohaterów. Zabawny jest słoń ze złamaną trąbą, świnka Malinka wędrująca po stronach. Sposób opowiedzenia obu historii jest pełen dowcipu i pozytywnych emocji, to rozchichanie mocno udziela się czytającym. Co więcej mały czytelnik z czasem sam może odkrywać i czytać słowa, śmiać się z bohaterami, uczyć dystansu do siebie i swoich umiejętności. Taka interaktywność bohatera z czytelnikiem bardzo mi odpowiada.

Autor Mo Willems, scenarzysta i animator słynnej "Ulicy Sezamkowej" zdobył wiele nagród za wspaniałą twórczość dla najmłodszych.


Mieszkamy w książce
Mo Willems
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2015
liczba stron: 64


Złamałem trąbę
Mo Willems
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...