05.02.2016

Alfabet polskiA zapewniał, że słucha tylko dobrej muzyki. Gdy przypadkiem słyszę z ust małego patrioty: "Ci, co narzekają, niech z Polski uciekają. W my łójmy do rana, Polsko kochana!" Braci Figo fago:) Taki tekst. To znaczy, że pod moją nieobecność śpiewają inny repertuar. I bardzo ich bawią: golonka, schabowy, kiszony ogórek...

Wydaje mi się, że jeszcze do niedawna brakowało fajnych rzeczy, które budziłyby w obywatelach Polski pozytywne nastawienie do szanowania, kochania swojej ojczyzny. Na rynku pojawiają się perełki, które pobudzają w dzieciach wiedzę i miłość do tego, co polskie (książki, muzyka, gadżety). Alfabet Polski prezentuje to, co najlepsze w naszej historii, kulturze, nauce. Wybiórczo, bo to alfabet (naliczyłam 54 hasła), ale w sposób fascynujący i przyjazny. 
Nie mogło zabraknąć oczywistych osób (Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie czy Marek Kamiński, Wedel, Szopen), miejsc (Kraków, Wisła, Hel, Puszcza Białowieska, Gniezno, Wieliczka), obyczajów (andrzejki, barbórka, lany poniedziałek, noc świętojańska), doniosłych wydarzeń (konstytucja Polski, solidarność, rozszyfrowanie Enigmy, zburzenie największego w Europie "Jarmarku" i zbudowanie na jego miejscu stadionu narodowego).

Są też mniej popularne i omawiane, a tak ważne dla kraju: projekty Pawła Althamera, Gosi Baczyńskiej, inscenizacje upamiętniające zwycięskie bitwy, kolejka na Kasprowy Wierch, wrocławskie krasnale, lotnicy Dywizjonu 303.

Wybrane hasła pokazują dziecku w sposób przyjazny i nie zanudzający, co kraj oferuje, z czego jest znany w świecie. Z przyjemnością czyta się i ogląda bogaty i doceniający polskość Alfabet. Oprawa graficzna w przyjemny sposób uzupełnienia tekst. Podaj literę alfabetu, skojarz coś polskiego, z czego kraj słynie, dodaj swoją grafikę. Twórcza zabawa gwarantowana:) Polecam!


Alfabet polski
Anna Skowrońska
opracowanie graficzne: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2015
liczba stron: 92

Wpis bierze udział w wyzwaniu Dziecinnie...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...