01.02.2016

W fabryce ludzkiego ciała

Chcąc oprowadzić dziecko po zakamarkach naszego organizmu można wybrać bajki z serii "Było sobie życie", można odwiedzić gdyński Eksperyment albo powędrować z ekipą pracowników po kolejnych działach - 10 głównych układach organizmu. W każdym z tych przypadków frajda jest podwójna: miło spędzony czas plus bezcenna wiedza.

Dwie pierwsze propozycje mamy już na koncie, testujemy trzeci pomysł. Fabryka zachwyca mikroskopijnym światem nieustannie pracującym w organizmie człowieka, by wszystko działało sprawnie i tak, jak powinno. Każdy z działów jest mocno zapracowany, maszyny są w ciągłym ruchu, a pracownicy muszą być niezawodni.

Odnajdujemy swoją pozycję omawianego układu w naszym ciele i ruszamy, nie ma co czekać. Najpierw odwiedzamy centrum dowodzenia naszego organizmu - mózg i jego części odpowiedzialne za nasze działania, pomysły, wzrok, zmysły, podejmowanie decyzji. Wgłębiamy się w delikatny świat oka - centrum szpiegowskiego naszego organizmu. Tajemnicze ucho (dział: podsłuch i rozpoznanie dźwięku) i jego kowadełko, młoteczek, mierzenie dźwięku w decybelach. Potem śmiejemy się z rozbrykanych panów zawieszonych na włosach w nosie (w dziale: ochrona i nadzór) i podziwiamy pracowników z odkurzaczami przy śluzówce. Lubimy patrzeć na płetwonurków zanurzonych w śliniankach, prace w jamie ustnej. A dalej: wrażliwe opuszki palców, skupisko komórek produkujących melaninę, czyli pieprzyki na skórze, gruczoły potowe wytwarzające łój (dział: ogrody zewnętrzne). Niesamowita praca serca (dział: maszynownia:). Szereg płetownurków i taterników pracujących na korzyść układu odpornościowego. Praca mięśni, płuc, wątroby (dział: kuchnia), nerek (dział: jednostka przetwarzania odpadów), itd.

Zadziwiającą maszyną jest nasz organizm, niezwykle pracowitą, zgraną, zwartą konstrukcją. Na końcu zamieszczono słowniczek z trudniejszymi terminami i serię zadziwiających faktów o ciele, np. ludzkie ciało zawiera wystarczającą ilość węgla do zrobienia 900 ołówków, albo tłuszczu do zrobienia 7 kostek mydła:)

Fascynujący świat został szczegółowo zilustrowany. Prowadzi przez przyjemną zabawę do podstawowej wiedzy o tym, co skrywa w sobie człowiek. W przypadku mnożących się pytań ze strony dziecka nt. działania jego mięśni, uszu, oczu, niezawodna pomoc. W dodatku w dobrej cenie! Zatem włóż ubranie ochronne, kask i ruszaj po zakamarkach swojego ciała.

W fabryce ludzkiego ciała
tytuł oryginału: Humany Body Factory 
Dan Green
ilustracje: Edmond Davis 
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
liczba stron: 48 + plakat  z fabryką ludzkiego ciała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...