22.12.2015

Wigilia Małgorzaty

Boże Narodzenie to nie tylko ciepło rodzinne, prezenty, kolędowanie. To także porażający strach przed wyjściem do ludzi, dojrzewanie do śmierci, samotne i spokojne przeżywanie w domu bez specjalnych przygotowań z braku sił i możliwości.

Życie u schyłku nie jest łatwe. To, co dawniej sprawiało tyle radości, teraz staje się uciążliwe. To, co cieszyło, teraz jest tylko wspomnieniem. Zaśnieżone miasteczko, domy przykryte białym puchem. "Małgorzata cieszy się, że nie musi wyściubiać nosa z domu". Lubi Boże Narodzenie, przystroiła nawet swoje mieszkanie rok temu czy dwa? Tego nie pamięta. Pamięta, że to jest męczące. Tak samo, jak spędzanie tego czasu z dziećmi i wnuczkami. Dlatego w tym roku zapewnia je, że "nie ma nic przeciwko samotnej Wigilii". Że nie ma się o co martwić, jej jest z tym dobrze. Teraz ręce się trzęsą, pamięć nie ta, noga w każdej chwili może się poślizgnać, a wyjście na podwórko z pewnością równa się poślizgnięcie. Teraz w spokoju może powspominać tych, co już umarli, "miłość ostatnich 60 lat". Świadoma nieuchronności śmierci, bo przecież "wkrótce przyjdzie kolej na nią".
Nagle ten cały porządek zimowego wieczoru i samotnych przemyśleń burzy dźwięk dzwonka do drzwi. I nie jest to kostucha z kosą ani rodzinna niespodzianka. Nie. To ludzie, którzy jej potrzebują i dzięki którym Małgorzata odważy się wyjść ze swojego ciepłego zakątka, aż "zimno delikatnie łaskocze jej skórę". "Tak bardzo bała się śmierci, że w końcu zaczęła bać się życia". Ale w Wigilię zdarzają się cuda. W Wigilię ludzie doznają różnorodnych zmian... Czego i Wam życzę.

Książka została nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie ilustracji książkowej - Bologna Ragazzi 2014. Polecam dzieciom, a jeszcze bardziej dorosłym, którzy wyczują ten cenny urok historii, zastanowią się nad ulotnością chwil, a może przypomną sobie o kimś obok w podobny sposób spędzającym święta.


Wigilia Małgorzaty
tytuł francuskiego oryginału: Le Noel de Marguerite
Indie Desjardins
ilustracje: Pascal Blanchet
wydawnictwo: Dwie Siostry, Warszawa 2014
liczba stron: 72

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...