14.12.2015

Australijczyk

Marek Niedźwiecki- jeden z najwspanialszych głosów w historii polskiego radia. Twórca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Samotnik. Podróżnik. Wieczny prowincjusz. W Australii zakochany od lat. Regularnie odwiedza ją, fotografuje, "zachłannie kupuje" i wywozi płyty. Podkreśla jej koloryt, smakowitość i wyjątkowość.

Australia jest w jego głowie od wielu lat. Już w czasach szkoły średniej korespondował z Lucią. Dziś ma stałych znajomych, z którymi odkrywa kolejne zakątki i chłonie ten gorący kontynent. Bo, sami przyznajcie, czy zima z Mikołajem w krótkich spodenkach, to normalność? Wszak kiedy "zdrowie dopisuje, a karty kredytowe wytrzymują każdy wydatek" można z powodzeniem udać się w kolejną i kolejną podróż. To, co oszałamia w zdjęciach i opisach, to niewątpliwie przyroda: gigantyczne buki na Tasmanii, płaczące "czerwonymi łzami" eukaliptusy intensywnie wydzielające swój aromat, opadające z drzew avocado, warzywa i owoce na wyciągnięcie ręki. Okazałe baobaby w Kimberley. To także unikalne zwierzęta: piaskowe pchły na plaży, misie koala uzależnione od listków eukaliptusa, kangury, chorujące na raka diabły tasmańskie, kolczatki, jadowite węże. Muchy, które wchodzą do oczu, uszu, ust. Dzikie konie wypasające się na łąkach, czy wielbłądy tu żyjące sobie spokojnie, niestety masowo eksportowane do Arabii Saudyjskiej.
   
To zachwyt skarbami natury Australii. Te celowo odkryte i te, które można napotkać tak po prostu, przy okazji. Cudowne Elephant Cove, czy słynne Wave Rock (100-metrowy granitowy klif o wysokości 15 metrów). Najdłuższy na świecie prosty odcinek drogi (146 km), linia kolejowa Indian Pacific o długości 479 km bez zakrętów i różnic poziomów!, Harbour Brodge, wapienne skały 12 Apostołów, Góra Kościuszki. Parry Lagoons jak z bajki. Ciesząca się niezwykłą popularnością święta góra Aborygenów- Uluru. Czerwone skały, ziemia spalona słońcem. 610 parków narodowych!! Niekończące się rajskie plaże (tylko 120 km:). Czy w końcu spokojne Grindenwald- miasteczko zbudowane przez Holendra w stylu szwajcarskiej wioski.
Nie brakuje rozsmakowania w miejscowych rarytasach, o czym niejednokrotnie autor wspomina: ryby - pierwsza klasa, wino - miłość bezwarunkowa, owoce - niepowtarzalny smak.

Widać tu rozwój pasji fotografowania Niedźwiedzia, poznawania i delektowania się smakami, radości z odkrywania kolejnych zakątków, z bycia tam. Widać wielką miłość do Australii i wszystkiego, co ze sobą niesie (np. wina, którego nie omieszkam poszukać i wypróbować w zimnej Polsce).

Marek Niedźwiecki
Australijczyk
wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2015
liczba stron: 295

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...