26.11.2015

Sto nóg stonogi Fruzi

Świat owadów i małych stworzeń, autobus pełen biedronek, koników, żuków, ślimaków, pszczół, matematyczne rozterki, rozmowy w sklepach i wyprawa w góry. To sympatyczna opowieść o stonodze Fruzi, która wkrótce chce się wybrać w góry, ale najpierw musi wymienić zużyte buty na nowe. Kupienie pięćdziesięciu par traperów to nie lada wyzwanie.

"Mocno znoszone" buty Fruzi wyglądają fajnie na półce, są tak kolorowe. Zakłada je i zdejmuje bez problemów. Ogląda je i podziwia, ma ich tyle rodzajów: zapinane i zaklejane na rzepy, w różnych kolorach i fasonach. Wygodne są, ale wędrówki po górach mogą nie wytrzymać. W związku z tym Fruzia wybiera się na zakupy (tu klimat sklepów, rozmowy o kupowaniu, przymierzanie, porównywanie z pewnością spodobają się małym dziewczynkom). Numer 37 buta trekkingowego nie trudno znaleźć, gorzej jest, gdy tego samego koloru, rozmiaru i fasonu chce się kupić aż 50 par! Fruzia kupiła u pani mrówki dwie pary, u pana szerszenia tylko cztery pary. Szewc pająk mógłby uszyć kolejne, gdyby miał na to ze trzy miesiące. Ale wakacje tuż tuż. Fruzia musi się w nie zaopatrzyć już. Dobrze, że w pobliskim mieście jest fabryka butów i sklep z wieloma parami wybranego modelu. A przy okazji to dobre miejsce spotkań towarzyskich. 
W końcu Fruzia ma zestaw 100 takich samych butów doskonałych do trekkingu, skarpetki mięciutkie i kolorowe (które na szczęście sama potrafi je zrobić, i to nogami!). Może ruszyć na szlak, zdobywać szczyty, podziwiać otaczające piękno. Ale co to? Skóra na pierwszej, trzynastej i siedemdzięsiątej drugiej nodze starła się! Oj, boli mocno. Trzeba by wymoczyć je w zimnym strumyku. Ale to nie wszystko. Czeka ją jeszcze spotkanie z panem Franciszkiem i ulewa. A po powrocie do domu pachnący maciejką ogródek, ciepłe kakao i rumieniec na myśl o panu stonodze. 

Opowiadanie porusza wyobraźnię na myśl o namydlaniu i wycieraniu każdej nogi stonogi (co by to było gdyby była miliononogą?), prania codziennie 100 skarpetek. Motywuje do obliczeń, odejmowania i dodawania, do wgłębienia się w owadzi barwny świat, w ich potrzeby, sposoby poruszania się. Fruzia jest cieplutką postacią, zakłopotaną i zaradną jednocześnie, udaje jej się zrealizować marzenie o wyprawie. A przy okazji powiększy grono znajomych i klientów na skarpetki własnej produkcji.

Sto nóg stonogi Fruzi
Agnieszka Horubała
ilustracje: Zosia Dzierżawska
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015
liczba stron: 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...