09.11.2015

Papirus Cezara

Uwielbiane postacie Asteriks i Obeliks stworzone przez René Gościnnego i Alberta Uderzo powracają w nowej odsłonie duetu Ferri-Conrad. Humor komiksu, wątek polityczno-szpiegowski i ilustracje oczywiście pierwsa klasa. Konflikt Galowie-Rzymianie trwa. Asteriks i Obeliks w nieustannej akcji. Asteriks jako mały nerwus sprawnie załatwia wszelkie trudności napotykane na drodze. A Obeliks jest na diecie niskodzikowej, co trochę go osłabia w wielkiej wyprawie:) 36 tom przygód tętni doskonałym dowcipem, wartką akcją, namnożonymi postaciami, długobrodymi druidami i gruchającymi gołębiami.
Jest rok 50 przed narodzeniem Chrystusa. (Prawie) cała Galia została podbita przez Cezara. Cezar tworzy wielkie dzieło o swoich dokonaniach, niezwykłych czynach. Pokazuje go swojemu doradcy i wydawcy Bonusowi Promoplusowi. Papirus i potęgę Cezara psuje jeden wątek - maleńka wioska Galów, której niestety nie udało mu się podbić. Niewielka grupa wciąż stawia opór najeźdźcom, uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium. Promoplus radzi aby ten jeden rozdział po prostu usunąć z dzieła Cezara. Tak zaczyna się ciąg przygód Asteriksa i Obeliksa, pościgów, szpiegowania, podsłuchiwania, długiej drogi. 
Sporo tu młodzieżowych słówek w stylu "superaśne", "skubany", "ryjcie", "fujary", co chyba jest na plus dla młodych odbiorców tekstu. Poruszony został problem mediów, fabuła osadzona w zrozumiałym dla współczesnego dobiorcy świecie z odniesieniami do nowoczesnej technologii.

Pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i Obeliksa został wydany w "Pilote" w 1959 roku. Do dziś ukazało się 35 komiksów, kilka filmów animowanych i fabularnych, kilka gier komputerowych. Teraz wydawnictwo Egmont wydało kolejny tom dla wielbicieli dowcipnych i zwariowanych bohaterów i jego przyjaciół. 
Papirus Cezara, tom 36
Jean-Yves Ferri
rysunki: Didier Conrad
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...