24.11.2015

Opowiem ci mamo, co robią samoloty

"Opowiem ci mamo, co robią samoloty" to dużego formatu książka licząca aż 28 kart. Z ogromną pasją i zapałem ilustrator Artur Nowicki narysował samoloty w akcji. Tadeusz Sznuk, dziennikarz i pilot, znakomity komentator (słuchaliśmy go na Air Show w Giżycku) napisał: "Samoloty to niezwykłe maszyny, które powstają i śmigają prędko, że nie mamy czasu ani możliwości, by im się dokładnie przyjrzeć. Dzięki tej książce z bliska i bez pośpiechu zobaczymy, co robią samoloty. A robią niemało!". Ilustracje dopełniają krótkie wierszyki i polecenia ułożone sprytnie przez Marcina Brykczyńskiego.

Otwieramy karty i rozpoczynamy poszukiwania tego, co unosi się w przestworzach. Prowadzi nas Wilga, polski samolot wielozadaniowy, z którym poznajemy kolejne sceny i akcje. Dziecko z przyjemnością śledzi maszyny, poznaje rodzaje samolotów, zadziwia się tym, co wykonują (operacje chirurgiczne na chorych, gaszenie pożaru, podbieranie miodu), jak zróżnicowane są, jakie zabawne (uosobione oczywiście, z oczami, brodą, zawiązaną chustką, fajką w zębach, jeżdżą na łyżwach, nartach wodnych, jest nawet samolotowy bałwan!:), bar "niebo w gębie"). Podziwia potężny lotniskowiec na wodzie, zrzucanie pakunków przez pomoc humanitarną. Piknik lotniczy, koncert na scenie, myjnia samolotowa, odśnieżanie zmrożonych maszyn. Poznaje konstrukcje na przestrzeni wieków, pierwsze maszyny latające, tak niedoskonałe, a tak wspaniałe na tamte czasy (np. dwupłatowca braci Wright czy maszynę latającą Leonarda da Vinci).

Podniebny ruch w przestworzach jest pełen zawirowań i przygód. To nie tylko samoloty, to też balony, paralotnie, ptaki. To także wyszukiwanie ukrytych śmigieł, czy odnajdowanie różnic między ilustracjami, śledzenie śladów w labiryncie. Jednym słowem jest to znakomita zabawa, ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji i uwagi, rozwój zainteresowań, twórcze spędzanie czasu. Bardzo lubimy tę serię. Dzieci rzeczywiście fajnie uczą się sztuki opowiadania, koncentracji, dobrze się bawią.


Opowiem ci, mamo, co robią samoloty
Marcin Brykczyński
ilustracje: Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba kartonowych mocnych kart: 28!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...