28.11.2015

Moje pierwsze odkrycia

Wspaniale wydana, zilustrowana i pomyślana książka, dużego formatu, na gładkich nie niszczących się stronach. Jasny podział na kolejne zdobywane przez dziecko umiejętności. Do odkrywania dla bystrego maluszka lub początkującego przedszkolaka.

My przetestowaliśmy zadania na 3 i 5-latku, młodszy wolniej i z dużym namysłem bawi się kolejnymi stronami, starszy migiem chwyta zadania, więc wybieramy te trudniejsze i urozmaicamy dodatkowo wymyślając własne zadania.
Odkrycia dzielą się na cztery części: kolory, przeciwieństwa, kształty i liczby. W każdym z działów krok po kroku informacje są serwowane według stopnia trudności, od najprostszych poczynając na najtrudniejszych kończąc. Jeśli są kolory, to najpierw jest ich poznawanie, potem rozpoznawanie, szukanie, miszmasz do wybierania konkretnych kolorów ukrytych wśród innych, ubieranie myszki czy misia w zaproponowane kolory. Poważniejsze i inspirujące do dalszej zabawy to: mieszanie kolorów, odnajdowanie wzorów, kolorowe ubrania, dopasowywanie zbiorów.
Druga część to przeciwieństwa. Fajnie, że nie tylko podstawowe jak: gruby/chudy, pełny/pusty, ciężki/lekki, ale też bardziej urozmaicone: przed/za, w środku/poza, mokry/suchy, miękki/kłujący. Z pięknymi kolorowymi ilustracjami oczywiście.
Kolejny rozdział to kształty. Te podobają się nam najbardziej, zwłaszcza ćwiczenia z budowaniem z podanych figur własnych postaci/przedmiotów (wersja tangramów, które są ekstra na główkowanie), albo odnajdowanie kształtów w otoczeniu. Jest też ćwiczenie ciągów z kształtów (superowe ćwiczenie matematyczne). A na koniec liczby, rozpoznawanie czego jest mało, czego dużo, liczenie zwierząt na obrazku, czy kawałków tortu urodzinowego... Wśród zadań ukryte są dodatkowo zagadki rymowane i wierszyki.
Zabaw i możliwości jest bez liku, co jest oczywiście bardzo korzystne. Z książki można korzystać jako gotowca do zabaw, do czytania, albo wnieść trochę inwencji własnej. Dzięki niej sporo wieczorów mamy zapełnionych główkowaniem i rozwijaniem zdolności małych ciekawskich odkrywców. Twórcza zabawa i rozwój gwarantowany. Format i jakość wykonania sprawdzi się doskonale jako prezent mikołajkowy.
Polecam!

Moje pierwsze odkrycia
tytuł oryginału: La Larousse des premieres decouvertes
Agnes Besson
ilustracje: Severine Cordier
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
liczba stron: 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...