30.11.2015

Piękna i Bestia

"Co zmienia człowieka w potwora: mroczny wygląd czy mroczna dusza?... Nie wierz we wszystko, co powiedziane, zaufaj swojemu sercu"- usłyszała Piękna w nocy i ruszyła odważnie. "Twoja dobroć i odwaga zostaną wynarodzone. Nie porzucaj nadziei, a zobaczysz, że cierpienie wkrótce się skończy".

Kraina nad zimnymi wodami oceanu, domy kupieckie ustawione wzdłuż portowego wybrzeża. Bogactwo dekoracji i ozdób, dostojne życie dzięki zyskom z handlu miedzynarodowego. Najzamożniejszy z kupców, bohater tej baśni, to stary poczciwy wdowiec z sześciorgiem dzieci. Synów nauczył swojego fachu- handlu, córki wychowuje na księżniczki. Dwie są próżne i leniwe, trzecia piękna, dobra, pracowita, wykształcona, o łagodnym usposobieniu, skromna , oczytana."Ta piękna dziewczynka" znana w okolicy z dobrego serca, otwartości, niesienia pomocy i dobrego słowa wobec zwykłych rodzin, chodzi też na zwykłe potańcówki marynarskie, (nie na drogie bale, jak jej siostry). Grzecznie odmawia zalotnikom ręki, bo jeszcze nie czas, jeszcze chce pomagać ojcu, być przy nim.

Opływanie w dostatki trwa krótko, cały majątek rodziny tonie w wodach oceanu, a wdowiec z dziećmi musi wybrać spokojniejsze życie na wsi, by własnymi rękami zapracować na chleb. Szybko uczą się wiejskiego życia i dobrze im z tym, tylko dwie próżne córki ciągle narzekają, dopominają się nowych strojów i "nie mogą pogodzić się z nową sytuacją".

Sytuacja w ich życiu zmienia się znowu, gdy zmęczony drogą stary ojciec w zamian za gałązkę róży i sakwę pieniędzy (by zaspokoić pragnienia córek) "zawarł pakt z potwornym gospodarzem" zamku. Skoro Piękna tak kocha róże, niech przyjdzie mieszkać na zamek. I przyjdzie Piękna do potwora, bo jej dobre serce i miłość do rodziny nakazują tak postąpić: "Nie będziesz się za mnie narażał. Nie przeżyłabym, gdyby coś wam się stało". Piękna pokonuje swój strach, oswaja brzydotę Bestii, zostaje na zamku. W Bestii dostrzega to, czego inni nie widzą, mówi mu o jego szlachetności, szarmanckości, uprzejmości. Dobro i łagodność Pięknej przełamują bariery. A Bestia dałaby wszystko za jej uśmiech Pięknej i szczęście. Dobroć została nagrodzona, Bestia odmieniona, a siostry surowo ukarane za próżność, zazdrość i serca z kamienia.

Dajcie się porwać tej pełnej wyobraźni, romantycznej opowieści ślicznej dziewczyny i odrażającego potwora. Treść i przekład jest wspaniały, ilustracje i wielki format książki nadają powagi i poczucia obcowania z pięknem, baśniowością w dobrym stylu. Ale to jest cudowne!
Manuela Adreani tworzy fantastycznie, klik w jej blog. To włoska ilustratorka urodzona w Rzymie. Poczucie estetyki wyssane z piękna kraju. Mieszka w Turynie, ilustruje baśnie, bajki, współpracuje z wydawnictwami Benchmark, Scholastic India. Te stworzyła dla wydawnictwa White Star Kids.


Piękna i Bestia
na motywach baśni Jeanne -Marie Leprince de Beaumont
ilustracje: Manuela Adreani!!!
tłumaczenie: Magda Chrobak
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2015
liczba stron: 80!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...