06.11.2015

Malutki Lisek i Wielki Dzik

Zwięzła opowieść o wielkiej sile przyjaźni, przywiązaniu, trosce dwóch odmiennych postaci w formie malowniczego komiksu dla młodszych i tych starszych. 

Komiks dzieli się na cztery części zatytułowane zwięźle: tutaj, razem, osobno i tam. Każda z nich w taki też sposób opowiada o etapach przyjaźni Dzika i Liska. Mały Lisek żyje sam i dobrze mu pod jabłonką, zajmuje się sobą, swoimi tylko sprawami. Nikt mu w tym nie przeszkadza. Do czasu, gdy na jego terenie zjawia się wielki Dzik, a z nim przygody, zmiany, wyjście spod jabłoni, symboliczne zostawienie swoich spraw, otwarcie się i zmiana dotychczasowego stylu życia. Czas dzielenia się tym, co posiada. Jest tęsknota, gdy Dzik na chwilę znika. Jest radość, gdy na nowo się spotykają. Jest sztuka kompromisu i dzielenia się jednym szalikiem na pół. Doświadcznie głodu i poszukiwanie jedzenia, kłótnia w którą iść stronę. Bo oddzielić się trudno, gdy poznało się smak wspólnej wędrówki, a "razem zawsze raźniej".

Autorką komiksu jest Berenika Kołomycka, graficzka, ilustratorka i projektantka. Ma w swoim domu Lisisława Foksa, który być może stał się inspiracją dla tego utworu. Stworzyła rysunki do komiksów "Wykolejeniec" i "Tej nocy dzika paprotka". Komiks nagrodzony został w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Janusz Christa to twórca znanej wielu serii "Kajko i Kokosz".

Malutki Lisek i Wielki Dzik
Tom 1. Tam
Berenika Kołomycka
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 48
seria: Konkurs im. Janusza Christy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...