05.11.2015

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

Ogólny zachwyt. Książka jest ekstra. Polskie tradycyjne wzornictwo, stroje ludowe, hafty, korale,  przyśpiewki. Zróżnicowane regiony od północy do południa. Od początku roku/życia do jego kresu. 

Wielką sztuką jest pokazać polski folklor w urzekającej formie. Mariannie Oklejak udało się to. Dlatego książkę polecam na każdy wiek, na prezent, by była w każdym domu obok innych ważnych książek. Album powstał z zachwytu i przeznaczony jest do zachwycania się tym, co mamy od swoich przodków. Zachwyt barwnością, różnorodnością, bogactwem, żywą muzyką. Wszystkim tym, co "płynie z serca, a nie z potrzeby rynku, i ma nadal wielką moc". A to, co z pasją autorka zawarła, to tylko niewielka część naszego dziedzictwa, to zaledwie "garść skarbów", zachęta do odkrywania tego ogromnego i mało znanego świata, pełnego niezwykłych barw, kształtów, rytmów.
36 tablic z humorem i przytupem prezentuje  tradycyjne hafty, wycinanki, kapliczki, stroje ludowe, dekoracje domowe, naczynia, potrawy, zwyczaje świąteczne, zabawki, instrumenty ludowe. Barwne strony okraszone są soczystymi fragmentami oryginalnych dawnych piosenek. Kto posmakował ich tekstów, wie, że są niezwykłe:)

Książka pomaga wyzbyć się pejoratywnego znaczenia folkloru, jaki tkwi w niektórych Polakach. Pomaga docenić dziedzictwo kulturowe i zobaczyć jego walory. Dzieje się to poprzez patrzenie na kolejne scenerie, które zamieniają się, są barwne i szczegółowe, i dużo w nich serca.  Prowadzą przez zwyczajne życie: pory roku, wydarzenia, święta i nabożeństwa, narodziny i śmierć, zakochania i rozstania, hałaśliwe obchody uroczystości, muzykę i potańcówki.

Krok po kroku, obraz za obrazem, polski folklor intryguje, każda strona domaga się uwagi, wgłębienia. Niewiele informacji w słowie, dużo kolorów, ruchu, odkrywania. Szata graficzna wciąga. Żółty kolor okładki przyciąga. Album jest rewelacyjny! Dodatkowo we wstępnej mapie zaznaczono miejsca, o których są informacje zamieszczone w książce. A w końcowych przypisach można wyśledzić i wyczytać wszystko, co najpierw zostało wyrysowane. Polecam!

Cuda wianki.
Polski folklor dla młodszych i starszych
Marianna Oklejak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 80
seria wydawnicza: Seria Artystyczna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...