18.11.2015

Gdzie jest moja siostra?

"Z prawdą nie jest prosto, może być prawdziwa i nieprawdziwa zarazem".

Książka dużego formatu dosłownie i w przenośni. Abstrakcyjne, bajkowo-baśniowe pełne humoru ilustracje Svena Nordqvista, którego znamy dobrze z przygód Findusa i Pettsona. Urocze. A co ciekawe, tekst powstał do dużo wcześniej stworzonych ilustracji (przed ponad 25 laty) i stanowi tylko pretekst do zagłębiania się w ilustracje. Bo szczegółów, zabawnych zdarzeń, nietypowych bajkowych sytuacji jest bez liku. I bardzo pochłaniają dziecięcą uwagę. I przy każdym kolejnym oglądaniu odkrywamy inne cuda.

Scena zaczyna się w mysiej norze, niezwykle dziwnym mieszkaniu, gdzie chłopiec prosi o pomoc starca w odnalezieniu wiecznie znikającej siostry. Mieszkają tu biedronki z długimi trąbami, stoi lampka w kształcie słonia, rosną grzyby w doniczce, itd. Tak zaczyna się wędrówka w poszukiwaniu siostry. Żeby ją znaleźć, trzeba znać jej myślenie, strachy, tajemnice, jej działania. Starzec tylko towarzyszy chłopcu, bo tylko brat może znać pomysły ukrywającej się siostry, jej sekretne myśli. Wydaje mu się, że szuka we właściwych miejscach, ale mimo to poszukiwania nie są łatwe. Szukanie ukrytej siostry stanowi nie lada wyzwanie.
Każda karta zaskakuje i nie ma w niej nic utartego, standardowego. Świat Nordqvista to świat niespodzianek, który zachwyca, zadziwia. A poprzez poszczególne sceny przechodzimy przez tajemniczo ukryte drzwi, bramki. Chłonąc pouczenia starej myszy i humor autora. Podziwiając wyobraźnię ilustratora: krowy leżące na grzbietach z puszkami w kopytkach, żabę grającą w tenis, dyniowy brzuch wielkiego pana, rycerzy walczących na ślimakach, latające kiełbasy, kwiaty-puzony, itd. To tylko kilka naszych ulubionych pomysłów ilustratora. Bo każda karta to nowe zaskakujące światy, w których można z przyjemnością wędrować w poszukiwaniach maleńkiej myszki. Wszystko może się tu wydarzyć, i niczego nie trzeba objaśniać. To ilustracje, w które trzeba wejść i zostać w nich na długo, skoncentrować się, odciąć od zewnętrznego świata i przyzwyczajeń. Powstawały przez 1,5 roku, naprawdę jest co oglądać i wypatrywać.

Gdzie jest moja siostra?
tytuł szwedzkiego oryginału: Var är min syster?
tekst i ilustracje: Sven Nordqvist
wydawnictwo EneDueRabe, Gdańsk 2010
liczba stron: 34

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...