06.05.2015

Luciezie i sięźnićki


Fascynacja chłopców rycerzami zdarza się chyba dość często. Ja niewiele wiem z tego z zakresu, i nadszedł ten czas, kiedy pytań pojawia się coraz więcej, a zabawy są coraz bardziej rozbudowane. Aby uzupełnić  zasób wiedzy o czasach rycerskich i urozmaicić zabawy w tym stylu sięgnęłam po tę książkę.
Rycerskie zwyczaje, czasy, w jakich przyszło im żyć, klimat wypraw i walk, wieże zamkowe, ekwipunek... Książka dzieli się na kilka rozdziałów, z których możemy się dowiedzieć, jak zostać rycerzem, jak szkolono i wychowywano dzieci i młodzieńców do rycerstwa. Kim był paź, giermek, jakie lekcje pobierał, jak ćwiczył się w walce i zostawał rycerzem. Jakie miał prawa i obowiązki wobec króla, ludności, duchowieństwa, nieprzyjaciela. Opisana została broń, jaką posługiwali się dzielni rycerze, strój, barwy, tarcze, herby. 


W przystępny sposób książka opowiada o tym, jak wyglądało życie na zamku, jaka panowała moda, stroje, zwyczaje. Jak odbywały się przygotowania do przyjęć, festynów, kto zabawiał towarzystwo, kto i na czym grał, żeby umilać atmosferę. Są też wzmianki o  relacjach damsko-męskich, ożenku, życiu rycerza w rodzinie. Interesująca część traktuje o tym, jak budowano, atakowano i zdobywano wieże i zamki, jak ludność z wiosek garnęła się do rycerzy, którzy mieli im dawać poczucie bezpieczeństwa. Turnieje i walki na kopie, wyprawy rycerskie, krucjaty, porażki, walki, nazwy i proces budowania machin wojennych. Podkopy i burzenie murów.

Na koniec możemy poznać sylwetki słynnych rycerzy. Czym się zasłużył np. święty Jerzy, król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu, czy Roland. Jest też propozycja wykonania miecza i tarczy, które pomogą wczuć się w klimat rycerstwa i wyobrazić sobie, jak żyli ludzie w odległych wiekach z własnoręcznie wykonanym mieczem czy tarczą.

W serii „Świat w obrazkach” ukazały się też inne tytuły: Wieś, Zwierzęta, Przyroda, Ludzkie ciało, Ziemia, Konie, Muzyka, Rekordy zwierząt, Góry, Dinozaury i prehistoria, Las, Zwierzęta domowe, Zawody, Miasto, Transport, Morze, Dzieci świata, Smoki, Kosmos, Strażacy. 

Rycerze. świat w obrazkachŚwiat w obrazkach. Rycerze
pomysł: Emilie Beaumont
teksty: Philippe Simo, Marie-Laure Bouet
Ilustracje: Bruce Millet
Wydawnictwo Olesiejuk, 2013
liczba stron: 120

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...