02.04.2015

Zabawny/dziwny ptaszekZabawny ptaszek zaskakuje formą, w jakiej został przedstawiony. Zamysł książki polega na pojawianiu się i znikaniu bohatera w zależności od sytuacji. Bo gdy ktoś się z nas śmieje, krytykuje, to albo walczymy, albo chcemy się schować i udać, że nas nie ma.


Żeby pokonać własne słabości, strach, trzeba ruszyć w świat, zdobyć nowe doświadczenia, pokonać lęk, odnaleźć piękno w otaczającym wielkim świecie, uczyć się życia od innych. "Skarby można  znaleźć wszędzie".
Po osiągnięciu sukcesów ptaszek "stał się bardzo dumny. Tak bardzo dumny, że wszędzie go było pełno." A kiedy było go pełno, stał się bardzo widoczny dla innych, więc i zagrożony. Lepiej mu było wrócić do tej skrytości, cichości, mieć spokój, nie wadzić nikomu. A kiedy pojawi się zagrożenie, sprawić, by było ono niewidoczne, nie tak uciążliwe, nie bolało.
Dzisiaj, gdy każdy chce być na piedestale, być docenianym, chwalonym za nic, książka wychodzi naprzeciw, bo bycie spokojnym, cichym, skromnym też ma swoją wartość! To dlatego ptaszek jest zabawny/dziwny, nie przystaje do współczesnych kryteriów świata, tym bardziej, że swoją inność próbuje wykorzystać dla dobra innych.

Biała kartka jest przez ilustratorkę świetnie wykorzystana, niewidzialny bohater składa się z kropki, pomarańczowej kreski i dwóch cienkich nóżek. Odnalezienie go na poszczególnych stronach między światem fauny i flory staje się czasem nie lada wyzwaniem.

Książka ta jest debiutem autorki, Jennifer Yerkes, została wyróżniona na Bologna Ragazzi Award (Targach Książki Dziecięcej w Bolonii) w 2012 r. Jury doceniło innowacyjność formy graficznej książki oraz walory treści.

Zabawny_Ptaszek_okladka 
Zabawny ptaszek
tytuł francuskiego oryginału: Drôle d'oiseau
Jennnifer Yerkes
wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2013
liczba stron: 40

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...