10.02.2015

Troll Alojzy
Seria wydawnictwa Egmont "Czytam sobie" cieszy się wśród  moich milusińskich dużym powodzeniem. A to za sprawą trolla Alojzego, którego opisała Zofia Stanecka w opowiadaniu "Kto polubi trolla? i "Koc trolla Alojzego". Pisze o nim tak: gdyby tak polubić trolla, może stałby się mniej okrutny, bardziej łagodny, oswojony. Sama przyznaje, że lubi trolle i zwierzęta, które pasują do uporządkowanego świata.
Trolla Alojzego nie da się chyba nie lubić. Bo bawi wyglądem, rozczula swoją samotnością, a już łez tak dużego stwora nie sposób zignorować przecież. Gołe stopy, pępek widoczny pod krótką koszulką, długi nos, pomyłka słowna (jest sam jak smalec- ups jak palec), bardzo podobają się dzieciom. Drobinka, która woła "troll jest super!", uznaje go za miłego, nie przestrasza się go pomimo tego, że jest taka malutka. Sprawia, że troll podskakuje z radości.
Kto polubi Trolla? Czytam sobie 1 - Stanecka Zofia
Kto polubi trolla
Zofia Stanecka
ilustracje Jona Jung
Egmont, Warszawa 2012
liczba stron: 32
poziom pierwszy serii "Czytam sobie"

Pisząc drugie opowiadanie pt. "Koc trolla Alojzego" autorka przyznaje, że bawiło ją szukanie słów bez ogonków i sprawianie, żeby opowiadanie było i bez nich interesujące. A ilustratorka Jona Jung, która ma na swoim koncie sporo zilustrowanych książek, napisanych wierszyków i opowiadań, mówi, że "tego trolla trudno nie lubić", co daje się zauważyć na ilustracjach. 
Fabuła opowiadania jest następująca: Alojzy dostał od kuzyna ogromny, kolorowy koc. Kiedy pod nim zasypiał, koc zaczął podskakiwać, kiedy Alojzy o-t-w-o-r-z-y-ł jedno o-k-o, potem drugie i zobaczył podskakujacy koc, zaczął krzyczeć "Ratunku! Na pomoc! Kto tam jest?" Miau, odpowiedział koc i wypełzł spod niego biały, mały k-o-t-e-k z długim ogonem. Alojzy, jak na dobrego opiekuna przystało dał mu mleko, kot je wypił, a potem wskoczył na koc i zasnął z Alojzym. Troll nie jest sam! Rano obudził się bardzo szczęśliwy, znów podskakuje z radości. Ma dwa prezenty: koc i kota.
Koc trolla Alojzego. Czytam sobie - Stanecka Zofia
Koc trolla Alojzego
Zofia Stanecka
ilustracje Jona Jung
Egmont, Warszawa 2013
liczba stron: 32
poziom pierwszy serii "Czytam sobie"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...