07.02.2015

Projekt handlu kabardyńskimi końmi

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/92/Armenian_Empire.png

Przeczytałam tę książkę do końca, ale tylko z tego względu, że miałam cichą nadzieję, że w końcu coś się tam wydarzy. Może nie zrozumiałam tej treści, czy tego co pomiędzy. Wiem, że są tacy, którzy lubią styl pisania Krzysztofa Środy... Na okładce jest napisane, że ma w sobie coś "wiecznie chłopięcego, autentycznie otwartego na świat - radosne marzenia o wielkiej podróży i niezwykłych nierealnych czynach". To prawda. A poza tym jak niektórzy mówią, czasem wystarczy sama przyjemność czytania, więc czytałam dopóki były litery:)
Ta książka powstała z zapisków z kilku wypraw do Armenii, południowej części Kaukazu. Sam autor miał wątpliwości, po co tam jechać, skoro to zimny kraj. Cel się znalazł: sprowadzać konie z Kaukazu, a przede wszystkim opisać swoje przeżycia. Daty nie mają tu znaczenia. Są przygotowania, marzenia, wyjazdy, przemyślenia filozoficzne, powroty, są dialogi między ludźmi, ale mało porywające. Takie codzienne sprawy, jak kupowanie butów w Olecku czy wełnianych skarpetek w górach północnego Kaukazu, jazda pociągiem czy autobusem, tankowanie, śmierć teściowej Henia.
Ciekawszy fragment dotyczy czterorożnego barana, którego właściciel przywozi regularnie w łyżce koparki, żeby turyści mogli sobie robić zdjęcia, a jego bliscy dzięki temu mają za co żyć. Baran jest jedynym żywicielem tej rodziny. Są też uwagi o drogach, ciemnych, nieoświetlonych, z mnóstwem dziur i pokradzionymi studzienkami kanalizacyjnymi.
Podróżowanie jest po to, żeby się wzbogacać. Ale autor sugeruje tu nie tylko bogactwo duchowe, także materialne (jak dawniej: wyjeżdżam, wracam, handluję, mam motywację do kolejnego wyjazdu. Jeśli komuś tak odpowiada i wychodzi, to może i dobrze).

"Kiedy człowiek wraca z podróży, powiniem mieć coś do powiedzenia- cokolwiek- coś co pozwoli jego rodzinie, przyjaciołom wyobrazić sobie, jak wygląda życie obcych".

fot. ze strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Armenia

Okładka książki Projekt handlu kabardyńskimi końmiKrzysztof Środa
Projekt handlu kabardyńskimi końmi
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2014
liczba stron: 141

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...