24.02.2015

To musi być Elmer!


"Było sobie raz stado słoni. Słoni młodych, słoni starych, słoni wysokich, chudych i pyzatych. Słoni takich i owakich. Każdy z nich był inny, ale wszystkie były szczęśliwe i wszystkie miały ten sam kolor. Wszystkie oprócz słonia o imieniu Elmer." Elmer był inny. Elmer był biały, różowy, szary, zielony, niebieski, Elmer był w kratkę! I zdecydowanie nie był to standardowy słoń wtapiający się w tło. Elmer miał nie tylko wygląd nietypowy, ale i zachowanie, i poczucie humoru, i podejście do innych zwierząt. Dzięki niemu inne słonie były radosne, on żartował z nimi, a one dowcipkowały z nim, gdy zaczynała się gdzieś zabawa, wiadomo, że tam był Elmer.

W zbiorze opowiadań "Elmer. Słoń w kratkę" możemy poznać dowcip, wdzięk i mądrość Elmera, jego kuzyna Wilbura, małą wstydliwą przyjaciółkę Różyczkę, złotego dziadka Eldo, Tygrysa, Lwa, hipopotamy, nieznajomego Kangura, oraz ich perypetie, pomysły, kłopoty...

To światowy już od lat bestseller, który cieszy nie tylko dzieci, ale też rodziców. Ponieważ jest bajecznie kolorowy, uczy tolerancji, otwartości na innych (w poglądach i wyglądzie), zasad przyjaźni, negocjacji, tego, że warto rozmawiać, pomagać i wspierać.
Przede wszystkim ukazuje niezwykle bogatą, kolorową, różnorodną w zwierzęta i rośliny dżunglę, pokazuje jej wielkość, rozwija horyzonty, wyobraźnię (wyobraź sobie stado słoni różowych, w kolorową kratkę, czy w kwiaty i inne wzory). Poprzez historie Elmera dziecko widzi, jak można pomagać innym bez zawstydzania go, jak dzięki dowcipowi/właściwemu doborowi słów można nauczyć kogoś wiary we własne siły, jak z można oswoić nieznajomego, by stał się przyjacielem, jak rozmową, zrozumieniem i wspólnymi siłami można pokonać nawet duży problem, a złość przeradza się we współpracę i zrozumienie. I wiele wiele innych.

Elmer jest ulubieńcem dzieci na całym świecie przez to, że jest bardzo pozytywny, "buduje poczucie własnej wartości, uczy tolerancji i otwartości oraz przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół".
Ilustracje są tak niezwykłe i bogate, że dziecko długo im się przygląda i chyba nie może uwierzyć w to, co widzi. Zaskakują ilością barw np. stada kolorowych tańczących słoni czy śmiejących się hipopotamów. Do tego powyginane w każdym możliwym kształcie drzewa, krzewy, owoce, ukryte wśród nich drzemiące zwierzęta, rozkoszne niebieskie ptaszki z żółtymi dziobami. To jest bujna, pełna energii i życia dżungla.

W zbiorze "Elmer. Słoń w kratkę" są 4 opowiadania: Elmer, Elmer i Róża, Elmer i nieznajomy oraz Elmer i hipopotamy.
A ile pomysłów rodzi się, by wykorzystać tę kolorową kratkę Elmera do zabaw, ile przedstawień, kolorowania, wycinania, układania, naklejania. Elmer jest ZNAKOMITY:) A kratka tak charakterystyczna, że można i trzeba ją wykorzystać na bardzo wiele sposobów.  

Dziękuję wydawnictwu Papilon za udostępnienie książki.

Elmer. Słoń w kratkę - David McKee 
Elmer. Słoń w kratkę
David Mc Kee 
wydawnictwo: Papilon,
Grupa Wydawnicza Publicat S.A.
liczba stron: 112

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...