17.02.2015

Rodzina 8+2

Szalona, wielodzietna, pomysłowa, odważna rodzinka. Można zaryzykować, że najweselsza w całej Norwegii. Ośmioro fantastycznych dzieci, niezawodni rodzice, żywiołowa babcia.
Przygody tych bohaterów można porównać do Dzieci z Bullerbyn, Emila ze Smalandii czy Pippi. Ale to nie to samo. Tu jest CAŁA rodzina, a prym wiedzie całkiem młoda duchem babcia. Tzn. odmłodziła się nieco, odzyskała energię i pomysły, kiedy rodzina wprowadziła się do domku w lesie. Dzięki jej pomysłowości mama ma duże wsparcie przy wychowywaniu i opiece nad całą gromadką. Ona inicjuje wiele pomysłów w tym domku, pobudza wyobraźnię dziecięcą, uczy zaradności, obliczeń, pieczenia. Potrafi jeździć na nartach, doskonale wypiekać gofry, utrzymywać sekrety w tajemnicy, walczyć z Indianami, zastawiać świetne pułapki.

Tata jeździ ciężarówką, utrzymuje w ten sposób rodzinę. Ma czas na swoje pasje (gra na puzonie, robi zdjęcia w wyjątkowych momentach, każdą potrzebną rzecz potrafi wyczarować z drewna). A kiedy jest na to odpowiednia pora, zabiera całą ferajnę i urządza wielką niespodziankę w wesołym miasteczku. Mama trzyma dom w swoich rękach, ale nie jest niezastąpiona. Ba, kiedy nie bardzo może chodzić, cały dom gra, a ona czyta książki i wszyscy  mają się całkiem dobrze. A dzieci, jak to dzieci, mają głowy pełne pomysłów: część z nich chodzi do szkoły. Starsi zajmują sie młodszymi, młodsi słuchają starszych. Trzymają się razem, solidarnie szukają siebie w lesie, pracują w ogrodzie, wspólnie wypoczywają, podtrzymują na duchu i stoją murem za sobą. A takie występki, jak wyciąganie mchu spomiędzy desek domu, czy zbyt późny powrót od kolegi kończą się zawsze dobrze, bez krzyku i złych emocji.

Jest też pies Rurek, który rozumie wszystko, co się dzieje w domu i na podwórku, jest prawdziwym przyjacielem domu i nie wyobraża sobie życia w innym miejscu, nawet kiedy wszyscy sa na niego źli. Z czasem uczy się, że nie można wygrzebywać nasion z ziemi, czy ganiać za małymi kurczaczkami.

Każdy ma  tutaj swoje miejsce, jest kochany, szanowany i wnosi wiele do rodzinnego życia.
Anna Cath. Vestly to norweska autorka książek dla dzieci, podobnie popularna jak Astrid Lindgren w Szwecji. Podbiła serca dzieci właśnie tymi przygodami wielodzietnej rodziny. Ten tytuł to drugi tom serii wydawny przez wydawnictwo Dwie Siostry.
Marianna Oklejak - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Zilustrowała tę książkę w sposób delikatny, w barwach czarno-biało-szarych.


Anna Cath. Vestly 
ilustracje Marianna Oklejak 
8+2 i domek w lesie
Wydawnictwo Dwie Siostry
Warszawa 2014
liczba stron: 196
wiek wg wydawnictwa 5+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...