16.01.2015

Wyprawa na biegun. O ekspedycji Roalda Amundsena

Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena. Czytam sobie fakty. Poziom 1 - Witek Rafał

"Mały lekki statek pruje fale oceanu... Norweska bandera jest targana wiatrem. Obok statku wypływa wieloryb. Co za fontanna!" 

"Wyprawa na biegun”" to opowieść o zdobywaniu bieguna południowego przez globtrotera i odkrywcę Roalda Amundsena. Akcja dzieje się w roku 1911. W krótkich prostych zdaniach (poziom 1 serii "Czytam sobie") pokazane są plany wyprawy, przeprawa na południową część globu. W końcu powstaje baza wyprawy, trwają przygotowania, obserwacje pogody i przecieranie szlaku w kierunku bieguna. Kilometry walki z ostrym wiatrem, rozpadlinami, niską temperaturą. Na koniec jest radość, wbijanie flagi norweskiej. Sukces został osiagnięty dokładnie 14 grudnia 1911 roku.

Duża czcionka ułatwia czytanie i zarażanie się pasją od wielkiego podróżnika i zdobywcy. Czytałam dawniej opisy z podróży Marka Kamińskiego i Jaśka Meli. To były przygody mężczyzn, "Wyprawa na biegun" to jest mini przygoda dla małych chłopców i dziewczynek, które marzą o odległych miejscach i lubią przygody.

Ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło, dla której "rysowanie to czynność fizjologiczna. Coś, z czym się urodziła i bez czego nie może żyć", ciekawie dopowiadają historię Amundsena. Odpowiednia kreska i dobrane kolory oddają surowość klimatu lodowego kontynentu i barwnie go przedstawiają: statek cumujący w Zatoce Wielorybiej, wieloryb z fontanną, przestrzeń bieli i eleganckich pingwinów. Piękne.

Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena. Czytam sobie fakty. Poziom 1 - Witek Rafał 
Rafał Witek
Wyprawa na biegun. O ekspedycji Roalda Amundsena
il. Ewa Poklewska-Koziełło
Egmont, Warszawa 2014
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...