13.12.2014

"Nieśmiałek" Sylwii ChutnikSeria "Poczytajki Pomagajki" powstała po to, by wzmacniać grupę dzieci idących do przedszkola i szkoły. Poprzez krótkie historie osób przekazują dzieciom cenne wartości, potrzebne w codziennym pokonywaniu trudności.

"Nieśmiałek" to historia bardzo wstydliwego chłopca, który boi się nowego otoczenia, sytuacji. Paraliżuje go, kiedy musi występować przed całą klasą. Ma dużo szczęścia, ponieważ trafia na mądrą panią!, która zna psychologię dziecka i potrafi zaradzić problemowi, docenić umiejętności, dotrzeć do niego inną drogą. Są też rodzice i kolega Jasiek, któremu Nieśmiałek jest w stanie zaufać. Jest Zosia, przy której buzia mu się nie zamyka. Nieśmiałek jest bystrym chłopcem, z bogatą wyobraźnią i umiejętnościami matematycznego myślenia, czym wypracowuje sobie pozycję w klasie.

Zabawne wyraziste ilustracje Jony Jung z wielkimi głowami i oczami dopowiadają to, co niewypowiedziane w opowiadaniu, ujawniają dodatkowe emocje, określają świat, który dzieje się obok. 

Książka spełnia rolę nienachalnie dydaktyczną, pomaga odbiorcom pozbyć się niepotrzebnych kompleksów i wynikających z nich problemów. Bo w każdym nieśmiałku, osobie cichej i skromnej (co ja mówię - w każdym człowieku!)  mogą tkwić nieodkryte talenty. A widzą to tylko ci, którzy są mądrzy. I do niektórych trzeba się dłużej przekopywać.

Inni bohaterowie serii to: Dokuczalska, Chorowitek, Sama, Arcybolek czy Gadulska. Każda z tych postaci pokazuje inny problem, z którym dzieci muszą się na pewnym etapie swojego życia zmierzyć, zaakceptować, odnaleźć.
 

Nieśmiałek
Sylwia Chutnik
ilustracje: Jona Jung
wydawnictwo MUZA S.A, Warszawa 2014
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...