05.12.2014

Inność nadaje koloru światu - "My ludzie" Elizy Piotrowskiej

Niespodzianki czekają na tych, którzy czytają książki dziecięce:) Ostatnio zaskoczyła nas Eliza Piotrowska i książka pt. "My ludzie" (wydawnictwo Czarna Owieczka).

Autorka i ilustratorka książki trafnie ujęła świat na kilkunastu stronach. Na świecie jest nas 7 miliardów, każdy z nas jest inny, i to jak!!! Bardzo różnorodnie pokazane nosy, fryzury, biżuteria z różnych części świata, stroje, domy, w jakich mieszkają ludzie w nieznanych krajach.

Gdybyśmy wyglądali podobnie, świat byłby nudny. Inność powoduje ciekawość, barwność, zagadkowość, daje możliwość tolerancji, akceptacji innych, uczy szacunku, zadziwienia, otwarcia się na bogactwo otaczającego świata. Znajdziemy tu też bogactwo i odmienność kuchni, religii, czy światopoglądu. Ta książka niewątpliwie pokazuje, że żyjemy w świecie, jesteśmy jego niewielką, ale ważną częścią. Wszyscy jesteśmy tacy sami, bo cieszymy się, smucimy, marzymy, myślimy, ale jednoczesnie różnimy się, ponieważ cieszymy się i smucimy z różnych powodów, marzymy o innych rzeczach, myślimy inaczej, bo w tych kategoriach, w których zostaliśmy wychowani.

Kolorowy komiks prowokuje dziecko do poznawania, zadawania pytań, dyskutowania o religii, stroju, podobaniu się sobie i innym, kulturze, wielokulturowości. Delikatnie stymuluje maluszka w kierunku tolerancji, zasiewa, mam nadzieję, bakcyla chęci podróżowania, smakowania innych kultur, zachwytu nad różnorodnością.

My ludzie
Eliza Piotrowska
wydawnictwo Czarna Owieczka, Warszawa 2014
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...