06.12.2014

Mur. O historii powojennego Berlina

Historia niejednemu z nas kojarzy się z grubym podręcznikiem, zapamiętywaniem dat, serią Historia klasa 4, 5, 6, 7, 8:) Czy łatwo uczyć dzieci historii? Tak, jeśli trafimy na odpowiednie materiały, np. na serię "Czytam sobie" i książkę pt. "Mur. O historii powojennego Berlina".
Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 3-7 lat, ponieważ służy do nauki czytania na poziomie składania sylab. Można ją czytać młodszym, starsze zrobia to same. Poziom czytania i rozumienia tekstu jest indywidualny dla każdego dziecka. Poziom 2 składam zdania serii "Czytam sobie" zawiera 800-900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, także złożone, elementy dialogu, 23 podstawowe głoski oraz "h", a także ćwiczenia sylabizowania.
Dorota Łoskot-Cichocka z klasą i wdziękiem zilustrowała małą dziewczynkę o imieniu Lili, która mieszka w Berlinie i postrzega to miasto jako bardzo smutne. Dziewczynka ma ładne kolorowe sukienki, koleżanki, kochających rodziców i lubi skakać na skakance. Lili zaczyna rozumieć Berlin i jego podział po rozmowie i spacerze z rodzicami. Okazuje się w tym momencie małą prowokatorką. I to ona namawia ludzi do zburzenia brzydkiego muru, "wysokiego, solidnego, pomazanego kolorowymi napisami, biegnącego w prawo i wlewo, aż po horyzont", muru, który dzieli miasto. Hasło "zburzyć ten mur" chwytają przechodnie, młody chłopak z irokezem, kierowca samochodu, starsza babcia z pieskiem.
Mała dziewczynka widzi bezsens stojącego muru, tak jak w świecie dziecka niepotrzebne są podziały, segregacje, uprzedzenia. A zwykły spacer z rodzicami zmienił się w lekcję zawiłej historii. Historii zakończonej pozytywnie, bo mur został zburzony.
Wysokiej klasy kolorowe i zabawne ilustracje są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.

 
Mur. O historii powojennego Berlina
Rafał Witek
ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2014
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...