17.06.2025

W czym Chrobry był dobry?

Tak prężnego języka w opowiadaniu historycznych dziejów dawnej Polski trzeba gratulować i cieszyć się, że można je czytać. Czasy Bolesława Chrobrego w ujęciu duetu Agnieszka Jankowiak-Maik i Boguś Janiszewski, z dowcipnymi ilustracjami Maxa Skorwidera polecają się na lekturę dla dzieci. Z taką książką historia niestraszna, a czasem wręcz zabawna, przystępna i w pełni zrozumiała: krótkie rozdziały, jasny podział zagadnień, moc informacji, niesamowita lekkość, sprawiają, że czyta się błyskawicznie. I wciąga. I chciałoby się więcej!!!

Polska - ochrzczona już "kraina pól" czasów Bolesława Chrobrego potrzebowała mocnych granic, państwowej organizacji, dołączenia do grona silnych europejskich państw. Spokojne życie Słowian w małych osadach grodach było proste, bez atrakcji, zgodne z rytmem dnia i pór roku, w błogiej nieświadomości o reszcie świata i wielkiej polityce. Czasem cywilizacja pojawiała się u chłopca, żeby upomnieć się o swoje. Hierarchia kształtowała się naturalnie: kto był silny, chciał być silniejszy, plemienni wodzowie rwali się do władzy, stopniowo tworzyła się drabina, w której ktoś kimś rządził i miał nad sobą innych rządzących. A na czele stał król. Drewniane grody służyły ochronie, magazynowaniu towaru, także, a może głównie żywego (przemyt niewolnikami kwitł). Nie było Netflixa, rozrywkę zapewniały inne atrakcje: obcinanie członków, nabijanie na pal czy rozrywanie końmi. Zielarki, łowcy niewolników, płatnerzy, wojowie to zawody, które zajmowały czas wybranym. Dokumentów z tych czasów niewiele, i nie każde rzetelne (kronikarze mieli swoje racje, poglądy i sympatie, pisali na polecenie), więc wielu spraw trzeba się domyślać lub stawiać hipotezy, a bezpiecznie napisać, że "pewnie", "chyba" czy "raczej" się wydarzyło.

Autorzy świetnie opisali politykę wewnętrzną i główne filary rządzenia Chrobrego, a także zabiegi polityki zewnętrznej z Ottonem III i jego następcą, wypady do Czechów, koneksje z zagranicznymi sąsiadami, małżeństwa z rozsądku, by realizować strategie polityczne, zabieranie ziem Niemcom i oddawanie. Losy świętego Wojciecha, ekstra atrakcja Polski - jego relikwie, które na tamte czasy rozsławiły Polskę i dodały jej rangi. Dawne obyczaje, które przetrwały do dziś. Próby chrystianizacji Polaków, epickie bitwy. Objaśnienie miar średniowiecznych (cal, piędź, pręt, łokieć, sążeń, mila, morga, korzec), wartości denara. Przejęcie władzy przez nieprzygotowanego do rządzenia, bez charyzmy i zacięcia, choć dość ambitnego Mieszka II. Rola kobiet (Dąbrówka, Rycheza "Na początku między nami było bardzo dobrze. Naprawdę sehr gut. A potem pojechaliśmy do Krakowa. Powiem wam, że jak tam przyjechałam, to się rozpłakałam. Taka to była dziura"; Olga Kijowska). Rzut oka na przydomki i propozycje nadawania przydomków współczesnym politykom (Andrzej, Donald, Szymon:), na zasługi kilku wybranych świętych tamtych czasów. 

Po takiej lekturze wiadomo, "w czym Chrobry był dobry", co udało mu się świetnie, a co nie wyszło, jaką rolę miał do spełnienia, dlaczego następca zawalił wiele spraw, jak wyglądały granice Polski, i czy Niemców da się lubić:)

Bardzo polecam. I czekam na kolejne tomy.



W czym Chrobry był dobry? seria: Niezła historia

Agnieszka Jankowiak-Maik, Boguś Janiszewski, il. Max Skorwider 

wydawnictwo Agora, Warszawa 2025

liczba stron: 144 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...