Wszystko, co najważniejsze o demokracji, polskich wydarzeniach historyczno-politycznych, istotne pojęcia, które pomagają zrozumieć podstawy polityki, zrozumieć zarządzanie państwem, rolę poszczególnych organów i osób.
Książka została wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry i Kancelarię Sejmu RP. W sposób przystępny, prosty, ciekawy wyjaśnia kolejne z 40 uporządkowanych haseł. Można je czytać chronologicznie, można wracać czy wybierać te mniej zrozumiałe czy wracać do ulubionych. Zagadnienia obejmują zakres od początków kształtowania się demokracji w starożytnej Grecji dwa i pół tysiąca lat temu, przez wyjaśnienie demokracji bezpośredniej i pośredniej, wybory nowego króla w Rzeczpospolitej Obojga Narodów zwaną wolną elekcją, zwoływane sejmiki ziemskie poprzedzające obrady sejmu walnego, słynne liberum veto XVII wieku. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji nt. najważniejszego zbioru praw w państwie czyli Konstytucji uchwalonej w 1791 roku (zaraz po amerykańskiej z 1787). Potem sytuacji Polski w czasach PRL, porozumienia Okrągłego Stołu, pierwsze po drugiej wojnie światowej wolne wybory w 1991 roku. A następne czasy współczesne i zagadnienia związane z kadencją, wyborami, ciszą wyborczą, czym są partie polityczne, sejm, senat i ich członkowie, rola prezydenta i przegląd królów i monarchów europejskich, zadania ministrów, samorządów lokalnych, Trybunału Konstytucyjnego czy Parlamentu Europejskiego.
Wszystko w ciekawej formie, z objaśniającymi, działającymi na wyobraźnię ilustracjami Adama Wójcickiego, z dowcipnymi tekstami w dymkach. Kompendium wiedzy, leksykon, potrzebna książka w domowej biblioteczce jako wsparcie w rozmowach z dzieckiem, w wychowaniu świadomego obywatela kraju.
40 haseł o demokracji
Maria Środoń, il. Adam Wójcicki
wydawnictwo Kancelaria Sejmu RP, Dwie Siostry, Warszawa 2024
liczba stron: 92
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz