Skąd się wzięło myślenie? Mówią, że ze starożytnej Grecji. Jeśli przyjrzeć się prezentowanym tu postaciom, nie ma wątpliwości, że dzięki nim narodziła się filozofia, która znaczy umiłowanie mądrości. Dzięki tym, którzy bywali roztargnieni, spędzali dużo czasu na zadawaniu pytań i próbach odpowiedzi, prowadzili zawiłe i czasem podchwytliwe rozmowy, którzy nie mieli nic i którzy wydawali duże pieniądze na zdobywanie wiedzy, podróżowanie i poznawanie ludzi. W tej cudownie pomyślanej pozycji spotkasz: Talesa, Anaksymandera, Heraklita, Demokryta, Pitagorasa, Parmenidesa. I odkryjesz, że myślenie przynosi frajdę. Nie ma się co bać:)
Komiksowa forma historii poszczególnych osób i ekstra ilustracje sprawiają, że kolejnych bohaterów poznaje się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem. Do czego dojdą, jak zachowają się ludzie obok, słuchają ich, jak trudno było czasem rozwiązać prostą kwestię, dopóki ktoś jej nie wyjaśnił, jak wiele prób i błędów trzeba było przejść, by udowodnić swoją rację.
Oto Tales, który często się zamyśla, nie ma jeszcze żony (co martwi jego mamę), która zatroszczyłaby się choćby o nakrycie, kiedy przychodzi zimny wieczór, zapatrzony w gwiazdy wpada do rowu, ale wie, jak zmierzyć wysokość piramidy bez wchodzenia na nią. Heraklit, którego drażnią niemyślący mieszkańcy Efezu i jego przemyślenia o przemijaniu, niemożliwości wejścia dwa razy do tej samej rzeki, harmonia powstająca ze zmiennych i przeciwstawnych sobie rzeczy. Ulubieniec uczniów - wegetarianin Pitagoras z ulubioną liczbą 10 i szkołą prowadzoną dla dorosłych, która nie jest obowiązkowa, ma kształcić charakter, skłaniać do braterstwa, przyjaźni i namysłu nad swoich zachowaniem, być w porządku wobec innych i zachowywać ład wzorując się na liczbach, przyrodzie, niebie, gdzie wszystko ma swoje miejsce.
To książka wyjątkowa, warto mieć ją w domu, zaglądać, czytać, poznawać, pytać i odpowiadać, umieć być ciekawym, odkrywać nowe horyzonty. Bardzo polecam tym, co nie znają i tym, co lubią np. dzieła Władysława Tatarkiewicza, historię filozofii i ścieżki myślenia kochających mądrość.
Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest
Dominika Stadnicka-Strzembosz, il. Marcin Strzembosz, wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2023
liczba stron: 96
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz