Malownicze ilustracje Jareda Culluma przyciągają uwagę (komiks został nagrodzony nagrodą Reubena za najlepszą powieść graficzną). I dobrze, bo dużo można z nich wyczytać. Tekstu jest tu naprawdę niewiele. To ilustracje z pojedynczo pisanymi zdaniami warto śledzić. Fabuła układa się w piękną opowieść o przyjaźni.
Katia spędza czas u babci w domku na Alasce. Nie bardzo chce wychodzić z domu, bo ma odstające duże uszy, nietypowe maleńkie rączki, czuje się potwornie. Kiedy w końcu babci udaje się ją namówić na wyjście z domu, dziewczynka spotyka potężnego niedźwiedzia z uwięzioną chorą łapą. Zabiera babcię i jadą na motorze uwolnić zwierzę. Dziewczynka od razu chce się nim zaopiekować, karmi go, tuli, obdarza zaufaniem, a babcia robi opatrunki, żeby wyleczyć łapę. Po jakimś czasie Kodi zaczyna stawać na chorą łapę, a wtedy nie da się go utrzymać w domu. Kodi z Katią spędzają czas na łonie natury, niedźwiedź łowi ryby, Katia próbuje walczyć ze swoim lękiem do wody. Niestety wkrótce Katia musi wracać do swojego domu w Seattle. Zostawia osamotnionemu przyjacielowi rysunek ze swoją i jego podobizną. Dzięki niemu Kodi będzie mógł odbyć długą drogę, pełną przygód, napotkanych ludzi (pełen optymizmu i dobrego serca Joshua), by szukać swojej serdecznej przyjaciółki. Razem z nim czytelnik poznaje malownicze miejsca, płynie gigantycznym statkiem, poznaje uroki życia na wodzie.
To piękna powieść graficzna o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem, osadzona w uroczych okolicznościach przyrody na lądzie i morzu. To także opowieść o chłopcu ze złotym sercem, o pełnej życia babci i osamotnionej dziewczynce, której trudno odnaleźć się między ludźmi.
Kodi, tom 1
scen. i rys. Jared Cullum, tł. Maciej Nowak-Kreyer
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023
liczba stron: 176
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz