24.11.2021

Pandemic

Odkopana sprzed lat gra Pandemic stała się bardzo aktualną. Nie jedna a cztery choroby chcą zawładnąć światem i zainfekować każdy z kontynentów. Zadaniem graczy jest niedopuszczenie do zagłady ludzkości i jak najszybsze wynalezienie szczepionek na cztery epidemie chorób.

Gra jest kooperacyjna, co dobrze się sprawdza w gronie rodzinnym:) Nie ma dąsów za przegraną. A ta zdarza się często, bo wygrać z pandemią nawet na najniższym poziomie, jest dość trudne. Trzeba współpracować, ustalać, co kto planuje zrobić, do leczenia której choroby się zabiera, jak może pomóc innym swoją postacią. Jedna osoba musi pamiętać o wykładaniu kart i kolejnych infekcji po akcjach każdej osoby. Nasze ulubione postaci to naukowiec, który potrzebuje nie 5 a 4 karty konkretnej choroby, żeby ją uleczyć, sanitariusz, który usuwa wszystkie znaczniki chorób jednego koloru podczas jednej akcji.

Gra rozwija się w dobrym tempie, po akcjach każdego z graczy dochodzą kolejne infekcje, miasta są szybko opanowywane przez choroby. Trzeba działać rozważnie, powstrzymywać rozwijające się epidemie, nie dopuszczać do skończenia znaczników, kart, starać się sprawnie wynajdywać lekarstwa. Wygrywamy z grą, jeśli uda się wynaleźć lekarstwa na cztery choroby, przegrywamy, jeśli skończą się znaczniki infekcji, karty miast, znacznik rozprzestrzeniania się chorób osiągnie ósmą pozycję na skali.

Choroby rozprzestrzeniają się jednak przerażająco szybko, a czas ucieka. Drużyna musi starać się powstrzymywać napór epidemii, na dotkniętych nimi obszarach oraz wynajdywać szczepionki.

W ostatnich tygodniach ta gra często jest rozkładana na naszym stole. Niewiele razy udało się zwalczyć epidemię, ale wspólne starania i zmierzanie w jednym celu jest naprawdę dobre. Początkowo wydawała się mocno skomplikowana, z każdą kolejną rozgrywką jest łatwiejsza i przyjemniejsza, a panowanie nad kolejnymi infekcjami łatwiejsze. Dynamiczność za każdym razem wyzwala emocje. Dobrze się gra z samymi dzieciakami, które z dużymi emocjami podchodzą do wyzwania i skupiają się mocno na wynajdowaniu lekarstw. Wygrana z pandemią wirusów daje dużą satysfakcję. Każda rozgrywka jest inna. Poziom trudności można zwiększać poprzez dodawanie kolejnych kart infekcji.

Gra została nominowana przez Kapitułę Konkursu do nagrody Gra Roku 2010, jako jedna z najlepszych gier wydanych w Polsce w roku 2009. Otrzymała też nominację do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2009.

  Pandemic

  Matt Leacock, il. Josh Cappel, Christian Hanisch, Regis Moulun, Chris Quilliams, Tom Thiel, dla 2-4 osób, wiek 10+, czas rozgrywki 40-60 minut, wydawnictwo Z-man games, Lacerta, Wrocław 2012

  zawartość opakowania: plansza, 7 kart postaci, 7 pionków graczy, 59 kart   gry, 4 karty pomocnicze, 48 kart infekcji, 96 znaczników chorób, 4 znaczniki lekarstw, 1 znacznik poziomu zachorowań, 1 znacznik rozprzestrzeniania się chorób, 6 stacji badawczych, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...