Tak nastrojowa, w klimacie przemijania, spokoju, kontemplacji zastanej chwili, dogłębnego przeżywania emocji. Minimum słów, następujące po sobie obrazy kreślone ołówkiem czy kredką pozwalają zatrzymać i utrwalić ulotne chwile życia. Poprzez sylwetkę pana Henryka i jego otoczenie pokazują, czym jest
życie, przemijanie, odchodzenie. W niezwykle subtelny i symboliczny
sposób.
Trudno całe życie ubrać w słowa, lepiej zagłębić się w cichy poranek czy spokojne popołudnie, karta po karcie, by nie przegapić lecących nad łąką ptaków, zapachu deszczu, dojrzewających porzeczek, wydeptanych ścieżek, krojenia chleba w samotności, opierania się o ciepłą ścianę domu nagrzaną słońcem. I uczyć się tego w codziennym doświadczaniu. To pierwsza wydana w Polsce autorska książka Joanny Concejo. Ilustracje w delikatny sposób układają się w dziennik życia, pokazują jak można zatrzymać chwile i opisać czyjąś historię przy pomocy rysunków, jak to, co się dzieje, wpływa na dalsze życie. Jest to przykład wyrafinowanej zupełnie wyjątkowej literatury, która oddziałuje na czytelnika obrazem. Podkreśla jak ważne jest umieć przystanąć na chwilę, zapatrzeć się w ogród za oknem, by dostrzec kolejny sezon upływającego nam życia, kolejny czas dojrzewania tytułowych porzeczek. Jak wiosna i lato dodają otuchy do życia. Jak nadzieja na otrzymanie listu od ukochanej osoby dodaje werwy i uzbraja w jeszcze większą cierpliwość.
Ta książka mimowolnie przypomina mi niespieszność wakacyjnego życia na wsi, gdzie dojrzewanie roślin, ciepła huśtawka i nasłuchiwanie przyrody tak cieszy, koi i dodaje sił. Tak mocno pokazuje, że warto tu być, cieszyć się tym, co jest, bo już za chwilę przeminie, pozostanie tylko wspomnieniem. Wszystko trochę niedopowiedziane, jakby za mgłą, ale jakże prawdziwe.
Książka zdobyła wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017 w kategorii literatura piękna.
Joanna Concejo, projekt graf.: Maria Szczodrowska, Radek Staniec
wydawnictwo Wolno, Lusowo 2017
liczba stron: 96
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz