Może flagomaniakami nie jesteśmy, ale bardzo lubimy oglądać flagi i wiedzieć o nich więcej. Dać się zaskoczyć podczas takiej wyprawy dookoła świata. Odkrywać tajemnice, ciekawostki o krajach, poznawać znaczenie symboli i znaków. Razem z doborowymi kolorowymi ekspertami - weksykologami poznawać budowę flag, ich historię i ukryte szczegóły.
Ta książka dzięki obecnym weksykologom i formie, jaką autor zastosował, sprawiła, że spędziliśmy przy niej kilka dobrych chwil w doborowych nastrojach. Wiemy już skąd się wzięły flagi, że pierwsze znaki rozpoznawcze nie przypominały dzisiejszych, ale umieszczane na drzewcach jasno pokazywały, kto rządzi i do jakiej grupy należy, jak potem wystawiano proporce, chorągwie, jak w XVII wieku upraszczano je, a dopiero w XX wieku kraje miały własne oryginalne flagi. Wiemy, że flaga Danii jest najstarszą flagą narodową, a flaga Francji miała duży wpływ na to, jak wyglądają flagi na całym świecie. Bardzo podoba nam się koncepcja pasów poszerzających się ku części swobodnej, oznaczająca dynamikę i to, że młody kraj (Seszele, Wyspy Salomona, Wyspy Marshalla, Tanzania) rusza ku pomyślnej przyszłości.
A najbardziej zostanie w naszych głowach liść klonu i jego 11 wierzchołków z flagi Kanady, które co znaczą? Nic, ale flaga ładnie powiewa na wietrze:) I nepalska trójkątna flaga, która wraz z odbiciem tworzy kształt pagody.
Ponadto znaczenie układu, kolorów, zwierząt, ilości promieni słońca czy pasów. To wszystko bez zbędnego wylewania słów, sprawia, że książkę czyta się i ogląda z przyjemnością. Na końcu jest kilka map z omawianymi krajami. Miejsce na projekty własnych flag. Poręczny format, bo to przewodnik. Super sprawa. Polecam wszystkim ciekawskim:)
Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata
tytuł ang. oryg.: Flying Colours. A Guide to Flags from Around the World
Robert G. Fresson, tłumaczenie: Wojtek Cajgner
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020
liczba stron: 112
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz