Ta książka jest tak pięknie wydana, dopracowana i bogata! Zmyślnie napisana i cudownie zilustrowana przez Emilię Dziubak. Przedstawia różnorodność niezwykłych domów i budowli zwierząt z różnych zakątków świata.
Każdy, kto chodzi do lasu, pewnie zaobserwował norę lisa, legowisko dzika, gniazdko skowronka albo zapasy szyszek wiewiórki czy wielkie mrowiska. Warto pamiętać, że w lesie zawsze jesteśmy gośćmi, warto zachować ciszę, nie niszczyć tego, co budują zwierzęta, nie dotykać, zostawić mieszkańców i ich domy tak, jak je zastaliśmy. Ale też mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z mistrzami architektury i pracowitości. Wśród zwierząt spotkamy specjalistów z różnych dziedzin: projektantów, inżynierów, konstruktorów, budowniczych. A mieszkają w lesie, nad wodą, w trawie, pod ziemią. Potrafią tworzyć ze śliny, błota, gałązek, liści, gliny, śmieci. Tylko dla siebie lub dla całych rodzin czy kolonii. Wysoko nad ziemią, w koronach drzew, w zagłębieniach budynków, na ziemi i pod nią, w wodzie, w powietrzu. Autorka przybliża najciekawsze i najbardziej niesamowite budowle ssaków, ptaków, owadów. Wiele z nich zadziwia. Natura doprawdy imponuje i potrafi zachwycić bogactwem i oryginalnością. A niektóre z pomysłów architekci przenoszą na grunt człowieka, wzorując się na pomysłach i wykorzystaniu naturalnych pomysłów zwierząt (np. Stadion Narodowy w Pekinie).
W książce nie brakuje ciekawostek nt. o malowniczych podwodnych kawalerkach chruścików, tymczasowych domach motyli, glinianych gniazdach kopułek przyczepionych do murów, mobilnych gniazdach, tratwach i mostach mrówek legionistek. Są także wspaniałe ogromne pajęczyny tysięcy pająków z gatunku Anelosimus Eximius, zamurowane w drzewach gniazda samice dzioborożców z małymi czy cudownie wymierzone otwory na żołędzie i osobliwe spiżarnie dzięciurów żołędziowych. To wszystko tak wspaniale opowiedziane i zilustrowane. Znalazło się też miejsce dla budowli, które wykonuje dla zwierząt człowiek, ale to drobiazg w porównaniu z kunsztem zwierząt:) Ikony wyjaśnione na początku książki pomagają poruszać się po kolejnych stronach, szyfrować, które zwierzę jaki typ domu buduje.
Ten atlas to prawdziwy majstersztyk. Jeśli brakuje Wam pomysłu na święta, a chcecie, by dzieci wiedziały więcej, sięgnijcie do niego:)
Co budują zwierzęta?
Emilia Dziubak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz