10.01.2020

Bankrut


Głośna i szybka gra karciana, w której wszyscy grają jednocześnie. A kto najlepiej i najszybciej się dogaduje, rozważnie handluje i ma odrobinę szczęścia, ten kończy rundę. 


Nietypowa to gra tylko dla takich, którzy potrafią głośno upominać się o swoje. Każdy ma w ręku swój zestaw kart i dąży do tego, by mieć komplet jednego rodzaju albo dwa rodzaje zasobów przynajmniej w połowie. Może kompletować swoje zasoby wymieniając się z innymi bądź zabierając kartę ze stołu (tę może dowolnie wymieniać każdy gracz, a zasób który zostaje na stole w momencie zakończenia powoduje bankructwo albo punkty ujemne gracza który posiada ten rodzaj kart). 
Gracze, którzy mają najwięcej kart poszczególnych towarów zdobywają punkty. 

Trzeba więc dążyć do tego, by mieć jak najwięcej kart tego samego rodzaju i unikać towaru, za który przyznawane są punkty ujemne. Gra toczy się kilka rund. Zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.


  Gra jest prosta, szybka, głośna. Rundy przebiegają błyskawicznie. Czasem trudno się do kogoś dopchać, żeby dokonać wymiany, czasem można się obrazić, kiedy trudno ugrać swoje. Gra angażuje mocno, wyzwala lekki stres, uczy negocjacji i wytrwałego dopominania się o swoje. Nie jest moją ulubioną, ale warto zagrać, żeby poznać jej nietypowość. Zdobyła tytuł Najlepszej Gry Rodzinnej Dr TOY (USA 2003) i Rekomendację Centrum Ds. Rodziny (USA 2003). 


  Bankrut
  Reiner Knizia
  ilustracje: Nikola Kucharska
  wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
  dla 3-6 osób, wiek 6+, czas rozgrywki 5-15 minut 
  zawartość opakowania: 61 kart towarów, notes do zapisywania wyników, ołówek

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...