28.12.2019

Sylabowe potyczki


Sylabowe potyczki zostały opracowane przez Olgę Wielińską-Jachymię, która prowadzi terapię dzieci z deficytami. Ćwiczenia są zatem sprawdzone i oparte na doświadczeniu. Podzielone na cztery części, które odpowiadają poziomowi trudności, zachęcają do językowych potyczek i opanowywania tego, co stanowi trudność.

Pierwsza utrwala dwie sylaby PA i MA, a sporą część stanowi praca na samogłoskach. Ćwiczenia mają na celu zapamiętanie, utrwalanie w pamięci ich wyglądu, kształtu, odróżniania od innych, dopasowywania, szukania takich samych zestawień liter i sylab.

Część druga to praca na kolejnych sylabach: PA, MA, BA, LA, FA, WA, TA, DA. Zestaw ćwiczeń służy ich rozpoznawaniu, utrwalaniu, ale też uczy wytrwałości i koncentracji, odszyfrowywania ukrytych kodów, odnajdywania ukrytych sylab w całych wyrazach.

Trzecia część to ćwiczenia czytania kilku sylab, całych wyrazów, dopasowywanie ich do ilustracji, wychwytywanie ze słuchu, jaka sylaba jest ukryta na początku czy końcu wyrazu, czy szukanie brakującej sylaby w słowie. To także zabawa w kodowanie sylab ukrytych pod cyframi.

Czwarta część to nadal praca na sylabach, ale zadania są trochę trudniejsze. Sylaby są poukrywane w słowach, słowa trzeba dzielić i np. bawić się w węża: znajdź wyraz, który zaczyna się na drugą sylabę. Zabawy służą utrwaleniu prostych słów, ćwiczą logiczne myślenie, w sposób atrakcyjny pokazują, jak można bawić się słowami, sylabami, jak szyfrować ukryte słowa, zestawiać je, zastępować znakami.

Sylabowe potyczki przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla tych, którzy uczą się czytania, podchodzą do niego jak do jeża, albo mają jakieś trudności. Przeprowadzenie z dzieckiem kilku ćwiczeń pokazuje, jak przyjemnie można się bawić sylabami i słowami, jak łatwo można utrwalać słowa poprzez zabawę. Różnorodność zaprezentowana w 4 częściach pozwala na ciekawą i zaskakującą pracę i zabawę, która skutecznie utrwala poznane treści. Uczy wytrwałości i pokazuje za każdym razem wynik poprzez ułożony z klocków pusowych wzór (o tym, jak pracować z pusami pisałam wielokrotnie, np. tutaj, bo to dobry sposób na ćwiczenie różnorakich umiejętności, a wybór tematów i zadań można dostosowywać do umiejętności i potrzeb dziecka).






Sylabowe potyczki 1. Samogłoski. Sylaby PA, MA
Olga Wielińska-Jachymiak
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 24


 
Sylabowe potyczki 2. Sylaby PA, MA, BA, LA, FA, WA, TA, DA
Olga Wielińska-Jachymiak
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 24


Sylabowe potyczki 3. Doskonalenie czytania
Olga Wielińska-Jachymiak
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 24


Sylabowe potyczki 4. Mistrz czytania
Olga Wielińska-Jachymiak
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 24



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...