15.07.2019

Ilustrowany inwentarz kwiatów


Dwa lata temu miałam przyjemność poznawać ptaki z inwentarza, subtelnie opisane i zilustrowane. Teraz, gdy dookoła tyle kwiatów, a przyroda zachwyca na każdym kroku, przyglądam się kwiatom zebranym w inwentarzu i razem z nim w ręku odnajdujemy te same gatunki w naturze. I jedne i drugie są piękne. Te w naturze delikatne i zadziwiające, te w inwentarzu nakreślone subtelnie i krótko opisane, tym samym zachęcają do zaglądanie, przeglądanie, porównywania i szukania w otoczeniu.


Ilustratorka Emmanuelle Tchoukriel, z wielkim wdziękiem i dokładnością sportretowała tuszem poszczególne gatunki, to co niewidoczne na pierwszy rzut oka, narysowała w powiększeniu i wyjaśniła, w niektórym miejscach dodała towarzyszące roślinom zwierzęta, a intensywne  zróżnicowane kolory uzyskała dzięki akwarelom. Autorka Virginie Aladjidi opisała 65 gatunków kwitnących roślin, tych które znamy z ogrodów, łąk i pól całego świata i rozmieściła według kolorów na 65 planszach "ponieważ to kolor przyciąga nasz wzrok i jest pierwszą wskazówką do ich identyfikacji".

Każda rycina opatrzona jest polską i łacińską nazwą, informacją o rodzinie, maksymalnej wysokości okresie kwitnienia, obszarze występowania, a także opisem wyglądu rośliny i kwiatu. Zamieszczone są też różnego rodzaju ciekawostki, czy jakaś jej część jest jadalna, jak ją uprawiać czy przechowywać cebulki, jaki jest sposób wzrostu czy przetrwania zimy, są też pomysły na uzyskanie z nich olejków, spożycie płatków czy bulw, podkreślenia, które z nich są pod ochroną i pomimo nadzwyczajnej urody czy toksyczności nie należy ich zrywać. To bardzo przyjemny spacer wśród żółtych, pomarańczowych, fioletowych, niebieskich, różowych, czerwonych, białych, czarnych i wielobarwnych kwiatów.

Ilustrowany inwentarz kwiatów
tytuł francuskiego oryginału: Inventaire illustré des fleurs
Virginie Aladjidi
Emmanuelle Tchoukriel
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2019
liczba stron: 68

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...