25.06.2019

Kto wymyślił wakacje?


Bardzo czekałam na tę książkę. I z przyjemnością czytam o wszystkim co w temacie wakacji, bo nie można inaczej.

O tym, skąd się wzięło prawo do wakacji i wolnego czasu od szkoły i pracy. Jak to wygląda w Polsce i innych krajach. O T. Cook'u, który utworzył pierwszą agencję podróży, drukował przewodniki na proponowane trasy i oferował klientom wyprawę dookoła świata.   
O podróżnikach dawnych i współczesnych, tych którzy poznają świat nieszablonowo (np. Rodzinka bez granic, Cassie i jej Expedicion196).
O podróżach autostopem, jachtostopem, pieszo, traktorem, kamperem, na rolkach.
O tym, co na niebie, w górach, pod ziemią, co oferuje miasto i wieś, morze, jezioro i plaża, natura i pomysłowość człowieka.
O ekskluzywnych wczasach w hotelu, couchsurfingu, zamianach domów, wczasach pod namiotem, na działce, w gospodarstwie agroturystycznym, o półkoloniach i koloniach.
O dawnych klasach i współczesnych grach miejskich. Dzikiej przyrodzie, junk i adventure playgrounds w Danii, rollecoasterach i innych dzikich przygodach w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach.  
O wszystkim, co można robić w wolnym czasie, na co pozwala i co oferuje świat.
O wszystkich aktywnościach, które nęcą i sprawiają, że życie jest tak kolorowe.

O wakacjach można by wiele. Dlatego mnogość poruszanych tu tematów zdumiewa. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, zapisując dawne i współczesne ciekawostki dotyczące wolnego czasu, atrakcyjnych form poznawania świata, jasno dzieli poszczególne zagadnienia i wyjaśnia młodemu czytelnikowi to, co zawiłe, warte poznania i zapamiętania, kiedy świeci słońce. Podaje i wyjaśnia słowa obcojęzyczne, by pokazać jak atrakcyjnie można spędzać wolny czas. Pokazuje różnorodność zajęć, które mogą wypełniać wakacyjne miesiące i inspiruje do działań, próbowania nowych aktywności.

Zatem udanych wakacji. Z książką, grą, plecakiem, w samolocie, samochodzie, pod namiotem, w hotelu. Byle z uśmiechem na twarzy i radością bycia z ludźmi.




Kto wymyślił wakacje?
Katarzyna Sowula
ilustracje: Joanna Gębal
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...