07.01.2019

PUS-owe zmagania: koduj, szyfruj, znaj swój kraj


PUS-y darzę ogromną sympatią. Od kilku już lat do podstawowego zestawu kontrolnego zmieniam tylko książeczki i podsuwam je co jakiś czas swoim synom. Zadania dobieram do wieku i posiadanych umiejętności, preferowanych zainteresowań, utrwalania zdobytej wiedzy, ćwiczeń z języka polskiego, matematyki, ćwiczeń z logopedii, koncentracji, logicznego myślenia, i to jest super. Każda książeczka to nowe wyzwania, które z czasem dzieci wykonują z coraz większym wyczuciem.  

Tym razem podjęliśmy wyzwanie z kodowania "Koduj, szyfruj 1. Ćwiczenia wprowadzające do kodowania". Różnorodność zadań pozwala na wybór tego, co najbardziej trafia do wyobraźni, co odpowiada zainteresowaniom. Kodowanie ćwiczy umysł, sprytne kojarzenie, koncentrację i maksymalne skupienie, wspomaga wyobraźnię przestrzenną. Niezależnie od tego, czy wybierzemy rozpoznawanie śladów, jakie zostawiają bieżniki opon, obejmy łączące połączenia kanalizacyjne, dopasowywanie flag do państw, zabytków do miast, prowadzenie pirata do skrzyni ze skarbami, czy wyszukiwanie pasujących do całości fragmentów fraktali. Zawsze jest to przyjemna łamigłówka. Zawsze nagrodą jest ułożony starannie wzór i radość z umiejętnego dojścia do końca zadania. Książka dla dzieci w wieku 6+.
Koduj, szyfruj 1. Ćwiczenia wprowadzające do kodowania
Agata Indrychowska
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2018
liczba stron: 32

W "Kto ty jesteś? Wiedza o Polsce w pytaniach i odpowiedziach" kilka zadań jest na poziomie wiedzy wczesnoszkolnego dziecka (tekst Mazurka Dąbrowskiego, polskie przysłowia, kojarzenie przymiotników związanych z tradycją miast, rozsypanki literowe, określanie cech Wisły, Śniardw, Wolina). Pozostałe zadania przeznaczone są zdecydowanie dla starszych dzieci (mapa Polski, rozpoznawanie zamków i pałaców w miastach, herby miast, stolice województw, definiowanie pojęć historycznych, chronologiczne porządkowanie wydarzeń, itd.). Poradzą sobie z nimi ci, którzy posiadają wiedzę z zakresu historii, polskiego, geografii, znają polskie kluczowe nazwiska, dzieła, fakty, daty, miejsca, Tu nie da się nadrobić sprytem, trzeba znać fakty:).
"Kto ty jesteś?" to książka dla całej rodziny, niezależnie od wieku, dolna granica to 8 lat. Pomysłowa, wieloaspektowa, pozwala w sposób przyjemny utrwalać posiadaną wiedzę.

Inne tytuły pus-ów znajdziesz tutaj (przedszkolne dreptanie, ulubione rymowanki, zadania na koncentrację, angielskie słowa i zdania, liczenie w pamięci).

Kto ty jesteś? 
Wiedza o Polsce w pytaniach i odpowiedziach
Dorota Marcinkowska 
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2018
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...