09.01.2019

Mały pokój z książkami


Seria Mistrzowie Światowej Ilustracji prezentuje klasykę literatury dziecięcej z ilustracjami najwybitniejszych twórców zagranicznych. Edward Ardizzone (1900-1979) zilustrował zbiór 27 opowiadań pt. "Mały pokój z książkami".

Znajdziemy tu cały przekrój bohaterów, zdarzeń, niebywałych historii, bogactwa i biedy, wzniosłych marzeń i powolnego rytmu życia, ożenków niespodzianek i nagród za dobre uczynki. Opowiadania mają swój początek przed wieloma laty, angielska pisarka i poetka Eleanor Farjeon żyła w latach 1881-1965. Wychowana na bajecznych historiach, opowieściach, które wprost pchały się do głowy. W domu rodzinnym miała pokój wypełniony po brzegi książkami. Jak wspomina po latach: "W tym pokoju nauczyłam się czytać wszystko, każdą książkę. Nos miałam zapchany kurzem, oczy mnie piekły, siedziałam skurczona na podłodze. Było mi niewygodnie, ale nie czułam tego: moje myśli odbiegały tak daleko!". Czytała i pisała, a każde z napisanych przez nią opowiadań jest wyjątkowe, dopracowane, z przesłaniem, morałem, wnioskiem do wyciągnięcia.

Urzekają poszczególne postaci, których praca i dobro w końcu zostają wynagrodzone: cierpliwa Gryzelda, która ciężko pracuje, by utrzymać niezwykle krzepką 109-letnią babcię ("I zatańczę dokolutka"); wytrwała i mozolna praca i talent "Małej Krawcowej" Karolki; trudne życie drwala Jasia, który dobrem wobec zwierząt, posłuszeństwem wobec króla zapracowuje na dom, stanowisko i rękę księżniczki ("Wyżełek"). Poruszają marzenia dziecięce: Danek i wyimaginowany osioł Finnigan O'Flagan ("Osioł z Konnemara"); mały John, który w "A wszystko za pensa" - straci pół dnia, by los w końcu się do niego uśmiechnął na stacji kolejowej; Mała Pani, która znalazł sposób na swoją samotność i wzajemne uszczęśliwianie siebie i dzieci z ubogiej wsi ("Róże Małej Pani"). Zadziwia zaufanie ludzi do "Klanu Timów" i poniewczasie zrozumienie, że "w trudnych sytuacjach trzeba coś robić", zamiast milczeć; przezabawne szukanie żony w sąsiednich królestwach ("Zachodnie lasy") przez Młodego Króla Pedanterii, gdy tuż obok żyje mądra i piękna służąca - Księżniczka; docenianie drobiazgów życia na Ubogiej Wyspie: "życie jest, jak mniemam, ciężkie wszędzie, ale żaden żywot nie jest tak ciężki, żeby nie było w nim czegoś pięknego, co mogłoby ucieszyć oko"; nieoczekiwany splot zdarzeń spowodowanych wydumaną zachcianką Królewny ("Zachciało się Królewnie Księżyca").

Zbiór ponadczasowych opowiadań, osadzonych w dawnych angielskich realiach, na których wychowało się kilka pokoleń polskich czytelników, uzupełniony o dziewięć dodatkowych tekstów.

Mały pokój z książkami
tytuł angielskiego oryginału: The Little Bookroom
Eleanor Farjeon
ilustracje: Edward Ardizzone
tłumaczenie: Hanna Januszewska, Ewa Rajewska
Seria: Mistrzowie Światowej Ilustracji  
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018
liczba stron: 452

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...