11.12.2018

Ale miasta!


41 charakterystycznych miast, wielkoformatowe ilustracje, wędrówka po ulicach miast położonych na lądzie, wodzie, pustyni, zboczach góry. Zaglądanie do przeszłości, kultury, nauki i polityki, przypatrywanie się pomysłom architektów, ciekawe anegdoty, problemy i sukcesy dawnych i współczesnych miast.

Zajrzyj do Nikozji - ostatniego podzielonego "zieloną linią" miasta Europy. Zachwyć się pomysłem Bogoty na prostsze życie bez konieczności używania samochodu, na przebudowę Paryża, szerokie bulwary i place, zielone przestrzenie, które odmieniły komfort życia mieszkańców. Odwiedź Jerozolimę, w której mieszają się trzy największe religie świata, a dni świąteczne są od piątku do niedzieli. Daj się zaskoczyć rozwiązaniami w Kioto, gdzie sposobem na trzęsienia ziemi jest budowanie domów z papieru i drewna. Przeciśnij się wąskimi drogami, by dotrzeć do doskonałej kryjówki - wykutej w skale Petry. Wybierz się do położonej na wysokości 5.100 m n.p.m. La Rinconady. A jeśli lubisz zimne miejsca obejrzyj kolorową grenlandzką bajkę i udaj się drogą morską lub powietrzną do Kulusuk- miasta, w którym przez ponad pół roku jest ciemno, zimno i wieje, a poruszać się możesz dzięki psim zaprzęgom lub skuterom śnieżnym.

Po takiej wędrówce być może inaczej spojrzysz na nowo poznawane miasto, wgłębisz się w jego historię, spostrzeżesz niezauważalne dla innych szczegóły, przyjrzysz się mieszkającym ludziom, ich komfortowi albo niewygodom codziennego życia. Docenisz, że jesteś w swoim mieście. Być może zaboli cię, gdy dostrzeżesz ginace miasta, pustoszejące (jak największe miasto syryjskie Aleppo sprzed 4 tysięcy lat, które "umarło na naszych oczach"). Być może rozmarzysz się i zapragniesz odwiedzić poznane miejsca.

Wspaniale jest odwiedzać takie miasta, patrzeć na nie. Wspaniale ilustrator wyłuskał to, co istotne w oczach dziecka, pokazał to, co nie zawsze da się wypatrzeć, uwypuklił najważniejsze, najbardziej charakterystyczne elementy, spokojnym okiem zaobserował i utrwalił życie miasta. Ilustracje są kwintesencją prezentowanych miejsc. Geometryczne, stonowane. A prezentacja wyszła autorce rzetelnie, ciekawie, aż chciałoby się więcej. Spełnia swoją rolę, fascynuje, rozbudza ciekawość i chęć poznawania miast, odwiedzania ich, przyglądania się układowi, architekturze, rozwiązaniom, ułatwieniom, rozkwitom i upadkom cywilizacji.





Ale miasta!
Joanna Łozińska
ilustracje: Maciek Blaźniak
wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2018
liczba stron: 128

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...