22.05.2018

Klocki EDU z literami


Sześcienne drewniane klocki z literami, ale nie takie zwyczajne. One zawierają małe i wielkie litery, znaki interpunkcyjne, podział na spółgłoski (kolor granatowy) i samogłoski (kolor czerwony), dwuznaki oraz zmiękczenia. Pomocna jest linia pod niektórymi literami, żeby nie było wątpliwości w rozpoznawaniu. Można więc prawidłowo budować słowa i zdania, zgodnie z zasadami polskiej ortografii.

Dołączony do zestawu klocków poradnik proponuje szereg zabaw dla młodszych i starszych dzieci. Np. by do zabawy dodawać ruch (wymyśliliśmy, że dokładana literka p oznacza podskok, b bieg dookoła stołu, itp.), pozytywne skojarzenia, bliskie słowa i emocje. Bawić się w szukanie różnic między podobnymi słowami (mama-lama-dama-gama-sama), od czasu do czasu zamianę ról: ja układam słowo, zdanie, dziecko czujnie sprawdza i tropi błędy.


W ostatnim czasie bawiliśmy się w rozsypanki słowne na kartce papieru i w wersji elektronicznej. Teraz robimy to na klockach. To dobry sposób na poszerzanie słownictwa, na kreatywne tworzenie słów. Na wprawki do gier słownych w przyszłości:) Na utrwalenie zdobywanej wiedzy przedszkolnej i szkolnej.

1. Bawimy się w rozsypankę wyrazową: ułóż z podanych liter słowo w kategorii: marka samochodu, tytuł bajki, nazwę kraju, miasta (w którym byłeś, pamietaj o wielkie literze na początku), część ciała czy organu wewnętrznego (jedne śmieszą: pięta, pępek, inne zaskakują gdzie są i co robią, taka np. trzustka).


2. Policz w ułożonym słowie ile jest sylab, głosek i liter.


3. Określ, czy to rzeczownik, czasownik czy przymiotnik. Określ rodzaje (ten, ta, to) podanych słów. Rz czy ż, ch czy h, ó czy u? Mimowolnie utrwalane są zasady pisowni.4. Ułóż nazwę miasta, zwierzaka, imię albo nazwisko osoby na konkretną literę: ja mówię alfabet, ty mówisz stop, i układamy na literę, która wypadnie (nie do znudzenia od lat gra w "państwa-miasta").

5. Ułóż zdanie z zachowaniem wielkiej litery na początku i właściwego znaku interpunkcyjnego na końcu (podział na oznajmujące, pytające i rozkazujące).

6. Zrób przejście w pokoju:) Do budowania konstrukcji nie muszę namawiać. Klocki z literami doskonale nadają się do wykonywania potrzebnych napisów przy budowlach z lego.  Więcej pomysłów na zabawę można znaleźć w dołączonym poradniku.
Klocki EDU zdobyły nagrodę główną w kategorii zabawek dla dzieci w wieku 3-7 lat w XV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”, którego organizatorem jest Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Klocki EDU są przeznaczone do poznawania alfabetu. Powinny zainteresować młodsze dzieciaki, głównie w wieku przedszkolnym. Rozsypanki słowne podobają się starszym. Wiadomo, że klikanie w grze internetowej bardziej i na dłużej pochłania. Ale tak też jest fajnie! I może za jakiś czas uda się rozegrać partię scrabbli? Wykonanie klocków bez zarzutu. Drewniane, piękne, zapakowane w kartonowe zgrabne pudełko. Wyróżnienie na kolory, zawartość dwuznaków i polskich ogonków, to bardzo ważna i potrzebna sprawa, kiedy dziecko poznaje język polski. Ilość liter wyliczona na podstawie statystyk o tym, jak często występują poszczególne litery w słowach. Wyjmowane raz na jakiś czas mogą być atrakcyjną formą zabawy przez wiele lat.

Maria Trojanowicz-Kasprzak jest filologiem polskim, pedagogiem przedszkolnym, zwolenniczką czytania globalnego (czytanieglobalne.edu.pl) i wczesnej nauki czytania.

Klocki EDU z literami 
Maria Trojanowicz-Kasprzak
wydawnictwo Epideixis, Kraków
zawartość pudełka: 24 sześcienne drewniane klocki z literami na każdym boku, 16 kart z obrazkami i cyframi, poradnik

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...