11.04.2018

Wielka księga ssaków


To druga część wielkoformatowej księgi zwierząt. Pierwsza skupiała robale, druga ssaki, a trzecia zwierzęta morskie. Księga jest rzeczywiście duża, solidnie zszyta, z dużą ilością ilustracji kreślonych trochę zabawnie i jakby celowo nieporadnie, oraz porcją informacji.

Początek to opis kim są ssaki, czym się charakteryzują, jak się dzielą, w jaki sposób są powiązane, jak walczą, bronią się, odstraszają wroga, dają o sobie znać, czym się żywią. A potem każda rozkładówka opisuje innego ssaka (tylko kilka z nich występuje w Polsce). W sumie jest ich prawie 20. O każdym z gatunków autor przytacza ciekawostki, coś, co przyciągnie młodego odbiorcę i pozwoli mu zapamiętać to i owo (dlaczego bóbr ma pomarańczowe zęby, ile guzów ma guziec, ile dzieci jest równoważnych wadze tygrysa, po czym nietoperze rozpoznają swoje dzieci,  itd.). 

Zawarto także informacje nt. ssaków z epoki lodowcowej (choćby dla porównania tego, co dzieci znają z bajki:), gatunki zagrożone wyginięciem, tropy niektórych gatunków ssaków do ćwiczenia spostrzegawczości, skąd się biorą pomysły zwierzaków na wędrówki do miast. A na kilkunastu rozkładówkach ukryto tropy, które wnikliwy obserwator może prześledzić od początku do końca.
Wielka księga ssaków
Zommer Youval 
Barbara Taylor
wydawnictwo Wilga, GW Foksal, Warszawa 2018
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...