26.04.2018

Na roześmianym niebie


"Moje pytanie brzmi: czemu nie umiem latać?... I jaka jest odpowiedź? Nie mam odpowiedzi. Ponieważ wydaje mi się, że umiem". Liryczna opowieść o oryginalnym chłopcu-ptaku Nashville i jego pozornie niemożliwych marzeniach, które metodą prób i błędów udaje się spełnić.

Nashville rodzi się ze znalezionego chabrowoniebieskiego jaja. Obdarzony mądrą bliskością rodziców-ludzi, przyjaźnią siostry-Biedronki, spokojnie, bawi się na podwórku i w domku na drzewie- forcie w gałęziach pekanowca, spędza kolejne dni beztroskiego dzieciństwa, zanurzony w świat natury. Powoli kształtuje swój charakter, "nic w przyrodzie nie jest wybrykiem". Pełen obaw rozpoczyna edukację w szkole, z piórami na głowie, ze znajomością ptasiego świata i marzeniem o lataniu. Nietolerowany ze względu na inność, zamknięty na relacje. Ważnym momentem jest rozmowa z ojcem, po wypuszczeniu przez chłopca zwierząt pani Crew ze sklepu zoologicznego. "Nie popieram tego, co zrobiłeś, ale w pewnym sensie rozumiem twoje pobudki... Powinieneś chyba spędzać mniej czasu ze swoimi skrzydlatymi przyjaciółmi, a więcej - z kolegami z klasy. Oni po prostu nie znają cię tak dobrze, jak my. Polubiliby cię, gdyby było inaczej. Proszę cię o jedno: daj im szansę".

Istotna jest też lekcja podczas której uczniowie stawiają pytania i próbują na nie odpowiadać. Zaciekawieni osobowością Nashvilla, jego dziwnym wyglądem, już nie boją się go, nie śmieją z niego ("jesteś spoko gość, kurdupelku"), a nawet ośmielają serdecznością, co pozwala mu odważniej marzyć i być sobą. Cały czas jest jakby nie na swoim miejscu, ,ie zadowala go "przyziemne życie". W końcu znajduje sposób i buduje skrzydła, podejmuje próby lotu, wtedy czuje wdzięczność i "wielką zmianę, gotowość, by się jej poddać". 

To opowieść o dorastaniu do decyzji, odwadze do zmian, tolerancji odmienności, mądrym wsparciu bliskich, realizacji niemożliwych marzeń.


Na roześmianym niebie
tytuł oryginału: Beyond the Laughing Sky
Michelle Cuevas
ilustracje: Julie Morstad
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2018
liczba stron: 176

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...