21.03.2018

Kieszonkowce- jak oswajać angielski, cz. 1


W pierwszej części oswajania języka angielskiego chciałabym zaproponować zestawy kart, które można zabrać ze sobą wszędzie, w dowolnym momencie utrwalać zawarte na nich słownictwo. Kieszonkowce to karciana wersja mini do nauki poprzez zabawę, a konkretnie krótkie, szybkie rundy z zastosowaniem znanych gier, np. memo, szachraja czy zaklepywania poszukiwanych kart. Zapakowane w małe wygodne pudełka stanowią podręczny zestaw do utrwalania angielskich słówek i krótkich zwrotów.

"Bitter sweet" to zestaw kart do nauki angielskich przymiotników. Przymiotniki podane na zasadzie przeciwieństw: bitter-sweet, clean-dirty, healthy-ill, polite-rude, itd. Zestaw zawiera ponad 50 przymiotników. Autorzy proponują 4 gry edukacyjne: memory, klapek, karuzelę i szachraja (piotrusia).

Zestaw "Lets' talk" to zestaw ponad 50 kart ze zdaniami, na zasadzie pytania i odpowiedzi, twierdzenia czy zdania oznajmującego i kontynuacji jego poprzez logiczny ciąg wypowiedzi. Np. Hurry up, we'll miss the bus - na jednej karcie, i ciąg myślowy na innej karcie: I'm coming! I'll only do my shoelaces up. Dla ułatwienia, pary, które trzeba odnajdywać mają pewne ułatwienia: zachowaną kolorystykę, podobny styl graficzny, czy powtórzony ten sam element graficzny.
Jak grać? Wybierz jedną z 4 wersji, np. 
Memory - wiadomo:) gra dla 2-8 graczy. Ułóż zakryte karty w kształt prostokąta. Kolejno każdy z graczy odkrywa dwie karty. Jeśli odkrył parę, zabiera ją do siebie. Jeśli słowa nie zgadzają się ze sobą, odkłada je na miejsce. Karty odkrywamy w taki sposób, by każdy z graczy mógł je zobaczyć i zapamiętać miejsce. Z doświadczenia wiem, że dzieci mają lepszą pamięć obrazkową, więc dorosły musi się skupić maksymalnie, żeby nie doznać porażki. Wygrywa ten, kto ma najwiecej par.

Szachraj (ang. dodger, na podobieństwo Piotrusia), dla 3-6 graczy. Wybierz karty: 12 par dla 3 graczy, 16 par dla 4 graczy, 20 par dla 5 graczy, 24 pary dla 6 graczy, plus jedną karte bez pary. Potasuj. Rozdaj po 8 kart dla każdej osoby. Weź na rękę swoje karty, odłóż wszystkie pary na stół. Pozostałe ułóż w wachlarz. Osoba, której zostało najmniej kart dobiera jedną kartę zakrytą od gracza po prawej stronie. Jeśli pasuje do innej, odkłada parę na stół. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart, przegrywa ten, kto zostanie z kartą nie do pary.

Wszystkich zasad nie omawiam, jeśli jesteście ciekawi pozostałych (klapek, karuzela), instrukcje gier dołączone są do każdego zestawu kieszonkowca. Dobrej zabawy i szybkiej nauki angielskich słówek:)


Kieszonkowiec angielski Bitter Sweet
Dorota Kondrat
ilustracje: Marta Ruszkowska
wydawca Edgard, Warszawa 2016
wiek 9+, dla 2-8 graczy
zawartość pudełka: 55 kart, 2 karty z instrukcją 4 gier, słowniczek,

Kieszonkowiec angielski Lets' talk
Dorota Kondrat
ilustracje: Maciej Łazowski
wydawca Edgard, Warszawa 2017
wiek 9+, dla 2-8 graczy
zawartość pudełka: 55 kart, 2 karty z instrukcją 4 gier, słowniczek,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...