3.02.2018

Domek na drzewie


Kto nie marzył o drewnianym domku na drzewie, kto nie próbował go budować? Jeśli masz ochotę wrócić do tematu, zapraszam do gry:) do domku z hamakiem, kinem, kawiarnią, a może i generatorem opadów?

Wyjmij zawartość z maleńkiego opakowania (bardzo doceniam tę cudowną ekonomiczność). Przyjrzyj się uważnie kartom, z roześmianymi szczęśliwymi dziećmi, piękną grafiką. Rozpocznij partię na dwie (okrojona liczba kart), trzy lub cztery osoby, za każdym razem będzie ok. Przygotuj się na szybkie i prężne rozgrywki, i kolejne partie. Utrwal zasady (proste i łatwe do zapamiętania dzięki czytelnej instrukcji) i szlifuj strategię, planuj, myśl, kombinuj, zdobywaj punkty i blokuj przeciwników.


Pamiętaj o następujących zasadach:
- budowę zaczynaj od pnia (karta startowa),
- koronę buduj kartami pokoi (od 2 kart przez maksymalnie 6 poziomów), każdy poziom może mieć o jedną kartę więcej niż poniższy. W trzech rundach (ranek, popołudnie i wieczór) po 5 razy korona będzie miała mniej więcej 15 pokoi, przy każdej rozgrywce będzie nieco inna, w zależności od planowanych kolorów pomieszczeń.
- Wyboru karty dokonuj 5 razy w danej rundzie spośród początkowych 6 kart. Wybieraj 1 kartę z posiadanych na ręku, a 5 pozostałych przekazuj kolejnemu graczowi. Wybraną kartę umieszczaj na dowolnym poziomie, według reguł:
  • Dokładaną kartę opieraj na 2 innych kartach (znajdujących się poziom niżej) lub 1 karcie, jeśli jest to skrajne ułożenie na danym poziomie. Dopasuj do wcześniej położonej karty w tym samym kolorze. (Wyjątek: kiedy dokładasz kartę w kolorze, którego jeszcze nie masz w budowanym domku, możesz zająć dowolne miejsce opierając się na jednej lub dwóch wcześniej zbudowanych).
  • Utrzymuj równowagę drzewa. Na karcie startowej zaznaczono 3 pozycje na znacznik: lewa, środkowa, prawa. Dokładasz kartę po lewej bądź prawej stronie środka drzewa, przesuń znacznik o 1 pole w kierunku gdzie znalazła się nowa karta. Jeśli nie możesz przesunąć znacznika w danym kierunku, tzn., że nie może położyć karty w wybranej pozycji. To sprytny element mechaniki (ułatwiający planowanie).
Cel gry: zdobądź jak najwięcej punktów za właściwie zbudowane pokoje (pokoje są w 6 kolorach, każdy z nich to 1 punkt, ale punktowanie zależy od tego, jakie kolory mają inni gracze. Na koniec ten, kto ma najwięcej kart w danym kolorze otrzyma dodatkowe punkty).


Prócz wariantu podstawowego omówionego powyżej możesz zagrać w inne dodatkowe:
  • z młodszymi: nie zliczaj punktów po każdej rundzie, licz kolory pokojów, nie wykorzystuj kart zmiany punktacji.
  • z kartami budek dla ptaszków: taką kartę możesz użyć tylko 1 raz na całą grę, w chwili, gdy gracz nie może dołożyć karty ze względu na niekorzystny poziom równowagi. Budka daje ujemny punkt na koniec gry.
  • z kartami tajnych zadań: jeśli uda ci się uzyskać układ pokoi taki, jak na posiadanej karcie, otrzymujesz dodatkowe punkty.
  • z dodatkowymi kartami zmiany punktacji (blokowanie danego koloru albo dodatkowe 2 punkty za obstawiony kolor).
Domek na drzewie to gra, którą warto mieć w swoim domu. Dzieci grają w nią chętnie, dorośli będą zaskoczeni jej możliwościami i przebiegłością maluchów. Nutka rywalizacji, taktyki, gra i zabawa dla młodszych i starszych.

Domek na drzewie
autor: Scott Almes
ilustracje: Tomek Larek, Adam P. McIver
wydawca: Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
dla 2-4 osób, wiek 8+
zawartość opakowania: 72 karty pokoi (6 rodzajów razy 12), 4 karty startowe, 4 karty zmiany punktacji, 4 dodatkowe karty zmiany punktacji, 6 kart kolorów, 6 kart tajnych zadań, 4 karty budynków dla ptaków, tor punktów, 8 znaczników graczy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...