30.01.2018

Przygody Tomka SawyeraNiejeden chłopiec marzy o takim życiu, takich przygodach, jakich doświadcza Tomek. Urwis jakich mało. Podobnie jak Emil dla młodszych, tak Tomek od pierwszych stron zyskuje sympatię czytelnika w wieku szkolnym i pozostaje w pamięci na lata.

Bystry, zaradny, pomysłowy, niezwykle przedsiębiorczy, dowcipny, nad wiek dojrzały i rezolutny. Nie lubi nudy, dlatego nieustannie szuka przygód, ładuje się w kłopoty, dostaje bury od swojej opiekunki i lanie od nauczycieli. Mieszka w małym miasteczku w Missisipi. Z ciotką Polly i bardzo grzecznym bratem o imieniu Sid. Kocha swoją opiekunkę, a ona jego, jest przecież wrażliwym chłopcem. Ale osobowość i piętrzące się w głowie pomysły nie pozwalają na nudę i siedzenie w domu. Karmi kota "mordercą cierpień", kocha wagary, udowadnia swoją odwagę idąc nocą na cmentarz. Odważnie zeznaje w sądzie w sprawie niewinnego. Zabiera kolegów na wyprawę piracką (palą fajki, robią jajecznicę z żółwich jaj, łowią ryby, odkrywają wyspę). Bierze udział we własnym pogrzebie. Z Huckiem Finnem udaje się w poszukiwnaiu ukrytych skarbów (w końcu "na każdego normalnie rozwijającego się chłopca przychodzi w życiu taki czas"). Tyle, że w ich przypadku sprawy przybierają nieoczekiwanych obrotów, stają się świadkami ważnych nocnych wydarzeń. Innym razem ginie na kilka dni w pieczarach, a miasto ponownie opłakuje jego Tomka i Becky. Chodząca po ławce mucha w kościele, kleszcz wyjęty z pudełka, wyprawa na cmentarz, malowanie płota, nowa dziewczyzna w klasie, handel zwykłymi nikomu niepotrzebnymi rzeczami. Wszystko może być przygodą i dobrą zabawą, jeśli w głowie zabłyśnie iskierka i pomysł. 

Trzeba jeszcze wspomnieć o przyjacielu Tomka- Huckleberrym Finnie. Żaden rodzic nie chciałby, by jego dziecko kumplowało się z kimś takim. To pospolity włóczęga, wagarowicz, chłopak, który łamie wszelkie zasady, i mocno przeklina. Ale ma równie bogatą wyobraźnię, co Tomek. Dlatego pasują do siebie doskonale. A zabawa i ich wspólne wyprawy należą do najbardziej udanych. Huck ma zwykle ze sobą zdechłego szczura, chodzi jak obdartus, namawia na nocną wyprawę na cmentarz, i razem przeżywają najlepsze zabawy jako piraci, są przez pewien czas bohaterami w miasteczku. Huck potrafi być przyjacielem do końca, nawet w ciężkiej malignie nie przestaje myśleć o trudzie Tomka i nadziei na jego sukces.

Autor stworzył wspaniały świat wiecznej zabawy, przygody i radości dziecięcej (której wielu współczesnym nawet się nie śni). Przygody Tomka i Hucka Finna spodobają się chyba każdemu młodemu czytelnikowi, który ma w sobie odrobinę łobuza i zapału do przygód. Treść powieści jest doskonała i ponadczasowa. Bawi i zachwyca dzieci. Dorosłym przypomina, jak to jest być dzieckiem, płatać figle i dobrze się bawić wbrew opiniom dorosłych. Szkoda tylko, że ilustracje nie zachwycają.Przygody Tomka Sawyera
tytuł oryginału: The Adventures of Tom Sawyer 
Mark Twain
wydawnictwo Wilga, GW Foksal, Warszawa 2017
liczba stron: 300

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...