29.12.2017

PUS-y, odsłona 3: Wyliczanki, rymowanki i Rusz głową


O PUS-ach pisałam już dwa razy (liczenie w pamięci, abecadło i łamigłówki). Dziś robię to po raz kolejny. Bo okazało się, że nawet rymowanki, za którymi wydawało mi się, nie przepadają moi chłopcy (oprócz kilku nieładnych wyliczanek), są teraz przez nich rozpracowywane, a to właśnie dzięki zadaniom z pus-ami.

Najpierw ułóż kafelki od 1-12 na górnej części pudełka. Wybierz zadanie. Wykonuj kolejno 12 kroków, aż wszystkie kafelki znajdą się na dolnej części pudełka. Po ułożeniu zamknij pudełko, otwórz i sprawdź, czy wzór, który powstał zgadza się z tym, który pokazany jest przy zadaniu. 


Książeczki pt. "Wyliczanki, rymowanki" to zestaw zadań opartych na: znajdowaniu ilustracji do tekstu, uzupełnianiu brakujących słów w tekście, dopowiadanie rymów, wybór rymu pasującego do treści, szukanie zakończeń. A treścią są krótkie wierszyki, wyliczanki, teksty dziecięcych piosenek, wierszyki ze zwierzętami w rymowankach, z dniami tygodnia, miesiącami, z imionami. Stare wyliczanki i rymowanki sprzed lat (Siedzi baba na cmentarzu, Jedzie jedzie pan, Pani Zo Zo Zo, Ele mele dudki), oraz krótkie bajki.

Wyliczanki, rymowanki, cz. 1
red. Bogusław Świdnicki
ilustracje: Tomasz Wilczkiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2017
liczba stron: 32


Wyliczanki, rymowanki, cz. 2
red. Bogusław Świdnicki
ilustracje: Tomasz Wilczkiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2016
liczba stron: 32

Oprócz rymowanek, które zdecydowanie spodobały się chłopakom, praca wre też nad zadaniami z książeczek: "Rusz głową. Gry i zabawy logiczne". Wielu z tych zadań nie muszę objaśniać, intuicyjnie są wykonywane od początku do końca, mechanizm przekładania kafelków jest super.
Liczenie pól dla pionka (to mają opanowane perfekcyjnie:), szukanie znaków na mapie miasta, praca z domino (obrazki albo co nie pasuje?), układanie obrazków według kolejności co było najpierw a co potem. Druga część to zadania trudniejsze: praca z zegarem, składanie pociętych cyfr i sumowanie ich, liczenie klocków i szukanie brakujących elementów w figurach przestrzennych, układanie słów z rozsypanych liter, podstawianie cyfr w plastrach miodu. I wiele wiele innych pyszności.
Te książeczki stanowią fajne wsparcie szkolnych umiejętności. Ćwiczą: spostrzeganie, koncentrację uwagi, zapamiętywanie, analizę i syntezę wzrokową. Układanie kafelków ćwiczy wytrwałe wykonywanie zadań do końca, żeby zachwycać się końcowym efektem- za każdym razem innym wzorem oraz samokontrolę.

Rusz głową, cz. 1 Gry i zabawy logiczne
Bogusław Świdnicki
ilustracje: Agnieszka Sokołowska
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2016
liczba stron: 32
Rusz głową, cz. 1 Gry i zabawy logiczne
Bogusław Świdnicki
ilustracje: Agata Czyżewska
wydawnictwo Epideixis, Kraków
liczba stron: 32

Gdyby ktoś z Was chciał wiedzieć o PUS-ach więcej, zapraszam tutaj. To prosta i sprawna nauka przez zabawę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...