16.12.2017

Aksamitny Królik


Wznowione wydanie "Aksamitnego Królika" z ilustracjami Williama Nicholsona. Książki wielokrotnie cytowanej przez autorów książek i filmów, wystawianej w sztukach teatralnych. Zyskał sławę prawie jak Mały Książę czy Kubuś Puchatek.

Delikatna narracja pokazuje drogę królika, który ze zwykłej zabawki staje się jak prawdziwy, ożywa. Autorka uczy, czym jest szacunek wobec otrzymywanych prezentów. Stare zabawki leżą zapomniane w pokoju dziecka. Tylko te są radosne, które towarzyszą dziecku w zabawie, które raz pokochane, stają sie wyjątkowe, docenione. Tylko te umilają czas, mają w sobie ukryte piękno, niewidoczne dla postronnych osób. A kiedy przyjdzie ich kres, zestarzeją się, poszarzeją czy wyblakną, stracą swój kształt, nic im to nie robi, bo były przecież wyjątkowe, nadal żyją w pamięci tych, którzy je pokochali (znacie takie?).

Autorka książek dla dzieci i młodzieży Jacqueline Wilson umieściła go na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania. I trzeba przyznać rację, że niby zwykła, a całkiem "mocna rzecz". W ten okołoświąteczny czas, kiedy prezenty będą olśniewały dzieci, kiedy jedna będzie wybrana spośród kilku czy kilkunastu otrzymanych. Może znajdzie się ta, która nie olśni tak od razu, bo nie wydaje głośnych dźwięków, ale czeka spokojnie na swoją kolej, na przytulaska i zabawę, na ożywienie wyobraźnią dziecka i "bycie prawdziwym", pomimo niedoskonałości.
Aksamitny Królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe
tytuł oryginału: The Velveteen Rabbit
Margery Williams
rysunki: William Nicholson
wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2017
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...